Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa noliedz, ka cīņa ar netīrās naudas atmazgāšanu ietekmē investīcijas Latvijā.
Intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Znotiņa norādīja, ka šogad iesaldēti vairāk nekā 400 miljoni eiro [aizdomīgu līdzekļu]: “Skaitlis nemitīgi pieaug. Viens no lielākajiem jautājumiem ir likvidējamās kredītiestādes, kurās nogūlušas daudzmiljonu naudas summas, kas jāizvērtē. Līdz ar to iesaldētās naudas apjoms būs liels.”
Pēc viņas sacītā, ir jāiemācās strādāt arī ar augsta riska klientiem: “Jebkuram labam biznesam var piemist naudas atmazgāšanas riski. Tas nenozīmē, ka tikai tāpēc, ka tas ir augsta riska klients, bankām ir tiesības atteikties no sadarbības ar šo klientu.”
Viņa pilnībā noliedza apgalvojumus, ka cīņa ar netīrās naudas atmazgāšanu ietekmē investīcijas Latvijā. “Es gribētu zināt, kas stāv aiz tām baumām vai apgalvojumiem, kas saka, ka mūsu valstī šobrīd investīcijas neienāk,” sacīja Znotiņa, norādot uz LIAA datiem par investīciju apjoma pieaugumu.
“Sašutumam nav pamata. Mums ir jābūt ļoti striktiem un vienlaicīgi uz dialogu vērstiem ar banku sektoru. FKTK kā banku sektoru uzraugam šobrīd vajadzētu maksimāli iesaistīties dialogā un skaidrot, kas ir šie augstie riski, kurus valsts vēlas, lai mēs identificējam,” sacīja Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece.
“Tas, ka šajā lielajā ātrumā, kurā mēģinājām ieviest visas prasības, kuras izvirzīja “Moneyval”, ir darītas daudzas lietas, kas viena vai otra banku vai citu darboņu acīs ir bijušas pārspīlētā veidā, tas gan jāatzīst. Tas ir jālabo, un šobrīd ar to nodarbojamies,” vienlaikus atzina Znotiņa.
Kā zināms, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš atzina, ka Latvijas finanšu sektorā būtu jāizbeidz tikai meklēt “melno naudu” un vairāk jādomā par banku sektora attīstību.
Arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks vērsa uzmanību uz problēmām ar investīciju ienākšanu aizsardzības nozarē strādājošiem uzņēmumiem.
Foto: Valsts kanceleja