Lai arī Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Roberts Zīle (VL-TB/LNNK) ir pārliecināts, ka Valsts prezidentam būtu jādod lielāka vara, ideju par tautas vēlēta prezidentu viņš vērtē piesardzīgi.
Intervijā LTV raidījuma “Rīta Panorāma” Zīle pauda, ka nav drošs, ka “mēs varētu tikt pie tautas vēlēta prezidenta,” skaidrojot, ka tautas vēlēta prezidenta gadījumā daudz izdarītu arī kampaņām atvēlētā nauda.
“Mēs zinām, ka pastāv risks – jo tuvāk Kremlim, jo lielāki riski, ka prezidents var gadīties tāds, ka būs diez gan sarežģīta situācija,” pauda Zīle. Viņš par piemēru minēja kādreizējo situāciju Lietuvā, kad no Valsts prezidenta amata tika atcelts tagadējais eiroparlamentārietis Rolands Pakss, tai skaitā sakaru ar Maskavu dēļ.
Saeimas Juridiskā komisija trešdien, 21.jūnijā, skatot ierosinājumus izmaiņām Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtībā un pilnvaru apjomā, nolēma darba grupas izstrādātos priekšlikumus nodot izvērtēšanai Saeimas frakcijās.
Juridiskās komisijas izveidotā darba grupa, kas divus gadus strādājusi, iesaistot plašu ekspertu loku, nākusi klajā ar priekšlikumu mainīt Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību. Kā iespējamie risinājumi piedāvāts tautas vēlēts prezidents vai, ja tam pietrūkst politiska atbalsta, vēlētāju loka paplašināšana. Tas būtu darāms, līdzās Saeimas deputātiem tiesības ievēlēt Valsts prezidentu dodot arī pašvaldību deputātiem. Līdztekus darba grupas ieskatā ievēlēšanas modeļa maiņa nav saistīta ar Valsts prezidenta pilnvaru apjomu; prezidents var būt apveltīts arī ar pašreizējo pilnvaru apjomu.
Līdztekus darba grupa izvirzījusi virkni priekšlikumu, lai modernizētu un spēcinātu Valsts prezidenta institūtu. Paredzēts stiprināt pilnvaras kara gadījumā, pārskatīt Valsts prezidenta atstādināšanas procedūru, nosakot iemeslus, kuru dēļ prezidents var tikt atlaists. Tāpat darba grupa rosina, lai Valsts prezidentam, nevis partijām būtu tiesības izvirzīt apstiprināšanai Saeimā valsts kontrolieri, tiesībsargu, Latvijas Bankas prezidentu un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieku.
Darba grupā strādājošie deputāti, noslēdzot darbu, vienbalsīgi pieņēmuši atzinumu, kurā rosina veikt atbilstošas izmaiņas Satversmē.
Foto: Eiropas Parlaments