Patlaban visā Baltijā novērojama tendence, ka daži piena uzpircēji slēdz līgumu ar zemniekiem, piedāvājot augstāku piena iepirkuma cenu, tādējādi graujot zemnieku kooperatīvus, norāda biedrības “Zemnieku saeima” pārstāvji.
Biedrības pārstāvji uzsver, ka pasaulē piensaimniecībā vienmēr ir bijusi piena cenu „viļņošanās”. Vairumā Eiropas Savienības valstīs ir stabili lauksaimnieku kooperatīvi, kas ļauj diktēt savus noteikumus tirgū un pārdzīvot grūtos periodus. Latvijā, Lietuvā un Igaunijā kooperācijai ir tikai aptuveni 15 gadu vēsture. Baltijas valstīs piena kooperatīvu tirgus daļa ir viena no zemākajām Eiropā. Vidēji Eiropā tā ir virs 40%, Latvijā ap 30%, bet Lietuvā tikai nedaudz virs 10%. Šobrīd situācija Baltijā piena ražotājiem ir īpaši nelabvēlīga, turklāt tiek izmantoti dažādi mehānismi, lai grautu zemnieku vienotību un slāpētu salīdzinoši jauno sadarbības formu – kooperāciju. Atsevišķi piena uzpircēji, izlases kārtībā, piedāvājot augstāku piena iepirkuma cenu, slēdz līgumus ar zemniekiem, piedāvājot īslaicīgus bonusus. Tas negatīvi ietekmē piena kooperatīvus.
Biedrība ir pārliecināta, ka šobrīd, šķiet, daudziem piena ražotājiem ir piemirsusies 2009.gada piena krīze, kad smago situāciju uz saviem pleciem iznesa tieši piena kooperatīvi. Piena ražotājiem, pieņemot lēmumus, ir jādomā ilgtermiņā, atceroties, ka pasaulē piena nozares pamats ir tieši lauksaimnieku kooperatīvi, kam šodien pieder liela tirgus daļa.
„Latvijā piena nozare stabili varēs pastāvēt un cerēt uz izaugsmi tikai tad, ja mums būs attīstīta spēcīga kooperācija. Kooperatīvs ir lauksaimnieku pašu veidots uzņēmums, pret kuru arī jāattiecas kā pret savu- ar atbildību un godīgumu. Ne tikai kooperatīvu iekšienē jāuztur aktīva un atklāta komunikācija ar biedriem, bet kooperatīvu vadītājiem, valdēm būtu jānāk kopā, lai veidotu stratēģiju piena ražotāju kooperācijas stiprināšanai un attīstībai. Rezultātā piena ražotāji būs spēcīgi tirgus dalībnieki, ” stāsta Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra” lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere.
Kā jau vēstīts, no 1. aprīļa visā Eiropas Savienībā (ES), tai skaitā arī Latvijā, atceltas piena kvotas.