Lai arī Latvijai tiešmaksājumiem atvēlētā summa palielināsies, tas aizvien nav pietiekami, jo Latvija saņem vienus no zemākajiem tiešmaksājumiem Eiropā, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja “Zemnieku saeimas” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja – Burmistre.
Kā zināms, pagājušās nedēļas vidū Eiropas Komisija (EK) nāca klajā ar priekšlikumu par ES daudzgadu budžetu 2021.-2027. gadam, paredzot, ka plānotais finansējums ES Kopējai lauksaimniecības politikai (KLP) nākamajā septiņu gadu finanšu periodā būs par 5% mazāks, salīdzinot ar pašreizējo ES daudzgadu budžeta periodu 2014. līdz 2020. gadam.
Eiropas Komisijas piedāvātajā nākamajā Eiropas Savienības daudzgadu budžetā Latvijas zemniekiem tiešmaksājumiem paredzēts par 4,7% vairāk līdzekļu, taču, kā norāda Dzelzkalēja – Burmistre, tas nav pietiekams, lai mazinātu plaisu starp Baltijas un ES vidējo tiešmaksājumu summu.
Vienlaikus viņa atzīst, ka plānotais finansējuma samazinājums kohēzijai un kopējai lauksaimniecības par aptuveni 5%, tas ir “labāk nekā pusgadu vai gadu tika diskutēts un solīts”.
“Latvijai tiešmaksājumiem atvēlētā summa palielināsies, bet tas aizvien nav pietiekami, jo Latvija saņem vienus no zemākajiem tiešmaksājumiem Eiropā, starpība starp Baltijas un citu ES valstu zemniekiem saņemtajiem maksājumiem aizvien ir liela,” sacīja “Zemnieku saeima” pārstāve Dzelzkalēja – Burmistre.
Viņa gan nespēja pateikt, par cik precīzi pieaugtu maksājums par vienu hektāru, jo Latvijā pieaug arī apstrādātas platības, bet iepriekš izskanēja, ka tie varētu būt 20 eiro.
“Neraugoties uz gaidāmo ES tiešmaksājumu budžeta samazinājumu nākamajā plānošanas periodā 2021.-2028. gadam, ir jāatzīst, ka EK plānotais tiešo maksājumu pieaugums Latvijai ir solis to izlīdzināšanas virzienā. Tomēr tas vēl arvien nenodrošinās taisnīgus tiešos maksājumus, tāpēc Zemkopības ministrija turpinās visos ES līmeņos skaidrot savu nostāju. Un šīs sarunas nebūs vieglas,” iepriekš uzsveris zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.
Plānots, ka priekšlikumi par KLP reformām pēc 2020. gada tiks publicēti šā gada maija beigās. Sarunas par ES daudzgadu budžetu nākošajā plānošanās periodam 2021.-2027. gadā turpināsies vienu līdz divus gadus. ES daudzgadu budžetu apstiprinās, vienojoties visu dalībvalstu vadītājiem.
Foto: Pixabay