Iedzīvotāju nonākšanai jaunajā veselības sistēmā piedāvā divus variantus – viens paredz nodalīt nodokļu maksātājus no nemaksātājiem, bet otrs variants – noteikt nodokļu apmēra slieksni, no kura iedzīvotājs nonāk jaunajā sistēma un saņem pilno pakalpojumu grozu.
Kā žurnālistiem pastāstīja veselības ministre Anda Čakša, Veselības ministrija (VM) vairāk atbalsta nodokļu maksātāju nošķiršanu no nemaksātājiem, jo sliekšņa noteikšanai varētu būt nepieciešams liels administratīvais resurss.
Diskusijas joprojām ir par jautājumu, kāda summa būs jāiemaksā iedzīvotājiem, kuri neveic sociālās iemaksas. Viens no variantiem pieejai veselības aprūpei paredz noteikt valsts nodevu 1% apmērā no minimālās algas, kas nākamgad būtu 4,3 eiro mēnesī. Latvijas kardioloģijas centra vadītājs uzskata, ka šai summai būtu jābūt lielākai. Savukārt pēc Čakšas vārdiem, summai jābūt pievilcīgai, bet ne pārāk mazai, lai tie, kas maksā pilnu nodokļu paketi, nejustos aizvainoti par to, kāpēc sistēmā var iestāties arī ar tik mazu maksu.
Čakša arī norādīja, ka tika runāts par finansējuma pārvaldījumu jeb Nacionālā veselības dienesta (NVD) nākotnes versiju. Pārņemot Igaunijas un citu valstu pieredzi, pašreizējo Nacionālo veselības dienestu nākotnē varētu pārveidot par veselības fondu.
Viņa uzsvēra, ka jautājumi, kas saistīti ar iedzīvotāju iekļūšanu sistēmā, patlaban ir galvenie, kas jāatrisina.
Pagaidām par Veselības aprūpes finansēšanas likumu ir ļoti daudz diskusiju un gala rezultāts joprojām nav panākts. Jāpiezīmē, ka likumprojektam jābūt gatavam līdz rudenim.
Foto:sarcifilippo/https://pixabay.com/en/users/sarcifilippo-2673565/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/