Korupcijas, publiskās atbildības un politikas pētnieks Valts Kalniņš norāda – deputātu kandidātu parādsaistības ir informācija, «kurai ir vērts pievērst uzmanību, jo risks un grūtības, kas saistītas ar parādu atmaksu, amatpersonai nav nekas vēlams». Tomēr pārāk lielu uzmanību šai informācijai arī nevajadzētu pievērst, jo publiski pieejamā informācija vismaz pašlaik neļauj veidot jēgpilnus secinājumus – nav pieejama informācija par kandidātu ienākumiem, raksta NRA.LV.
Saskaitot Vienotības, Zatlera Reformu partijas (ZRP), Šlesera Reformu partijas, Saskaņas centra, VL!– TB/LNNK un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) 689 deputātu kandidātu deklarācijās uzrādītos parādus, Neatkarīgā konstatēja, ka vislielākais parādu slogs ir bijušā prezidenta sarakstam, – tā deputāti akumulējuši 7,3 miljonus latu lielas parādsaistības.
Lielākais parādnieks ZRP ir Valdemārs Gailītis, kurš aizņēmies 1,7 miljonus latu, bet aizdevis 2,4 miljonus. Lai noskaidrotu parādsaistību izcelsmi, Neatkarīgajai ar V. Gailīti neizdevās sazināties. Kandidāts savā deklarācijā nav uzrādījis dalību kādā uzņēmumā. Pašreiz likums nenosaka arī to, ka kandidātiem būtu jāuzrāda savi ikmēneša ienākumi.
Otrs lielākais parādnieks no ZRP ir Dmitrijs Trofimovs, kurš uzrādījis 1,6 miljonus latu lielus parādus. Viņš Neatkarīgajai pastāstīja, ka parādos iedzīvojies, plīstot nekustamā īpašuma tirgus burbulim, bet no šīs summas 491 000 latu viņš ir parādā, jo bankām garantējis citu ņemtus kredītus. Rezultātā D. Trofimovs pieteicis savu maksātnespēju un, pārdodot savus īpašumus, lēnām norēķinās ar kreditoriem. Pašlaik parāda summa ir sarukusi par 265 000 latu. «Man ir vēl īpašumi Jūrmalā, un ir cerība, ka savas saistības nokārtošu. Būšu pliks un nabags, bet tīrs,» saka deputāta kandidāts.
Otra lielākā parādu nasta ir Šlesera Reformu partijas kandidātiem. No šā saraksta 115 kandidātiem 47 kopumā uzrādījuši 3,3 miljonus latu lielas parādsaistības. Lielākā parādniece ar 944 000 latu šajā sarakstā ir Marija Vorobjova. Arī viņa parādu jūgā nokļuvusi neveiksmīgu darījumu ar nekustamajiem īpašumiem dēļ. M. Vorobjova gan ir optimistiska un uzskata, ka savas saistības saskaņā ar maksātnespējas procesa plānu izpildīs.
Līdzīgā situācijā ir lielākais parādnieks starp Saskaņas centra kandidātiem Jānis Āboliņš. Viņš, sākoties krīzei, bija pirmais, kas pieteica fiziskas personas maksātnespēju. Savā deklarācijā viņš uzrādījis 813 000 latu lielus parādus, taču šo summu, pārdodot vienu no saviem īpašumiem, tikko samazinājis par 90 000 latu. Startējot vēlēšanās, Āboliņš ir apņēmies panākt maigāku attieksmi pret hipotekāro kredītu ņēmējiem.Viņa pārstāvētā saraksta kandidāti kopumā uzrādījuši 3,16 miljonu latu lielas parādsaistības, kas SC ierindo ceturtajā lielāko parādnieku saraksta vietā.
Ar 3,18 miljoniem latu lieliem parādiem trešā vieta ZZS deputātiem. Līderis ir Vladislavs Šlēgelmilhs, kas uzrādījis 450 000 latu lielus parādus. Neraugoties uz tiem, viņš aizdevis vairāk nekā 600 000 latu. Parādos viņš iedzīvojies, jo aizņēmies naudu, lai aizdotu citiem, – tiem, kam kreditoru uzticība ir mazāka. Bet savus parādus viņš atmaksāšot, pateicoties piederošajiem dolomīta karjeriem. Vajagot tikai sagaidīt, kad ekonomika atdzīvosies. «Agrāk mana biznesa pusgada apgrozījums bija tāds kā pašlaik parādi,» viņš saka.
Parādu topa piekto vietu ieņem VL!–TB/LNNK kandidāti. Viņi kopā aizņēmušies 2,3 miljonus latu. Bet lielākais šā saraksta parādnieks ir zīmīgā uzvārda īpašnieks Imants Parādnieks. Viņš jauna biznesa attīstībai aizņēmies 614 000 latu. Šo aizņēmumu viņš garantējis ar nekustamo īpašumu Brīvības ielā, kura vērtība pārsniedzot vienu miljonu eiro.
Vismazāk parādu ir Vienotības sarakstā startējošajiem kandidātiem, kuri kopā uzrādījuši 2,19 miljonus latu lielas parādsaistības.