Ignorējot iepriekš noteiktos kritērijus un iedzīvotāju viedokli, valdošā koalīcija tomēr nolēmusi apvienot Ventspils pilsētu un Ventspils novadu, tādējādi parakstot nāves spriedumu novadam un būtībā apturot Ventspils pilsētas attīstību. Šāds lēmums, pēc vairāku deputātu domām, pieņemts, lai mazinātu Ventspils mēra Aivara Lemberga politisko ietekmi.
Pagājušā nedēļā pēc vairāk nekā divu stundu ilgām debatēm, Saeimas deputāti tomēr neatkāpās no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sākotnēji piedāvātā modeļa, kas paredzēja Ventspils pilsētu iekļaut Ventspils novadā.
Šāds lēmums pieņemts neraugoties uz Ventspils pilsētas un novada iedzīvotāju iebildumiem, kā arī vairāku deputātu izteikto kritiku un argumentiem saglabāt Ventspils novadu kā atsevišķu administratīvi teritoriālo vienību un Ventspils pilsētai saglabāt republikas pilsētas statusu, kāds tas saglabāts Liepājai, Daugavpilij un Rēzeknei.
Ventspils novada mērs Aivars Mucenieks uzsvēra, ka līdz ar robežu apvienošanu, laukiem nebūs nekādu iespēju saimnieciskajos jautājumos aizstāvēt novada skolas, novada kultūras iestādes, jebkādu pakalpojumu saglabāšanu ārpus pilsētas, un tas neglābjami izraisīs iedzīvotāju skaita samazināšanos. Sekmīgi funkcionējošs novads būs padarīts par nomali.
“Reformai ir skaļi neafišēts mērķis vājināt Lemberga pozīcijas, un Ventspils novads tiek izmantots, lai mazinātu Lemberga ietekmi. Mūsu iedzīvotāji ir ķīlnieki,” secināja novada vadītājs.
Līdzīgu viedokli pauda arī Ventspils novada domes deputāts Andris Jaunsleinis (ZZS), norādot, ka ka klaji tiek ignorēts iedzīvotāju viedoklis. “Pieņemot Ventspils novada un pilsētas apvienošanu, jūs parakstāt nāves spriedumu gan pilsētai, gan novadam,” skarbs savā vērtējumā bija Jaunsleinis.
Savukārt deputāti Regīna Ločmele-Luņova (S) un Viktors Valainis (ZZS) no VARAM pārstāvjiem tā arī nesaņēma skaidru atbildi, kādi ir argumenti tam, ka līdzīgai ostas pilsētai Liepājai ir saglabāts republikas pilsētas statuss, bet Ventspilij nē.
Pats Ventspils mērs Aivars Lembergs sēdē nepiedalījās, jau iepriekš žurnālistiem norādot, ka viņam uz Saeimu braukt nav jēgas, jo politiķi lēmumu ir pieņēmuši un no tā neatkāpsies. “Šobrīd jebkādi kritēriji par pašvaldību jaunajām robežām un apmēriem ir atcelti. Ir paziņots, ka lēmums būs politisks. Līdz ar to prognozēt, kāds lēmums tiks pieņemts, nav grūti,” izteicās politiķis.
Jāatgādina, ka Ventspils pilsētas domes pāŗstāvji ne reizi vien norādījuši uz to, ka likumprojekts “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums” paredz prettiesiskus un nepamatotus Ventspils pilsētas pašvaldības iedzīvotāju tiesību ierobežojumus, kas izriet no nepienācīgā kārtā izstrādāta Likumprojekta un juridisko procedūru pārkāpumiem konsultācijās ar pašvaldībām, kā arī Likumprojektā nostiprinātais tiesiskais regulējums nesasniedz administratīvi teritoriālajai reformai izvirzīto leģitīmo mērķi un būtiski pārkāpj vienlīdzības un samērīguma principus.
Tāpat vairākas pašvaldības ir pieļāvušas pēc likuma izsludināšanas vērsties Satversmes tiesā.
Foto: F64