Veselības ministre Anda Čakša neredz pamatojumu Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes vēlmei lemt par streika rīkošanu.
Kā ceturtdien intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” pauda ministre, viņa ir pārsteigta par asociācijas vēlmi rīkot streiku, uzsverot, ka neredz šādai rīcībai pamatu.
“Ņemot vērā, ka mums ir ļoti aktīvs sarunu process ar visu nozari un īpaši ar Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju, šobrīd es īsti neredzu pamatojumu, par ko streikot. Skaidrs, ka naudas apjoms joprojām ir pārāk mazs, mēs neesam tikuši līdz 12% . Tas plāns ir, ka bez 12% mēs nevaram dabūt veselības aprūpi, bet domāju, ka tur vēl ir ļoti daudz vietas sarunām, kādā veidā uzlabot situāciju,” uzskata Čakša.
Viņa nepiekrīt, ka mediķu algu paaugstināšanai līdzekļi nav piešķirti nemaz. “Nav tiesa, ka nav vispār algām, bet pirmais akcents, protams, ir uz iedzīvotāju. Ir ļoti daudz procesu, kas jāsakārto. Tas, ar ko mēs esam sākuši, ir onkoloģija, ko mums arī Pasaules banka iesaka. Ir jābūt saliktiem pacientu ceļiem, kā pacients nonāk līdz ārstam un kā notiek ārstēšana. Kārtojot procesu, vienlaikus tiek mainīts arī atalgojums – tas, ko mēs saprotam ar tarifu, bet tieši atalgojuma daļa,” paskaidroja Čakša.
Jau vēstīts, ka neapmierināti ar veselības sistēmu, tai skaitā ar neveiksmīgo e-veselības projekta īstenošanu, kā arī nākamā gada budžeta pieņemšanu, Latvijas Ģimenes ārstu asociācija plāno streiku.
Asociācijas vadītāja Sarmīte Veide norāda, ka Saeimā pieņemtais nākamā gada budžets ir bijis pēdējais piliens, lai aktīvāk sāktu domāt par streika rīkošanu.
Latvijas Ģimenes ārstu asociācija nav apmierināta arī ar e-veselības sistēmas ieviešanu. Veide norāda, ka pēc testēšanas tajā nav ieviesti nepieciešamie uzlabojumi, par kuriem tika norādīts.
Jau ziņots, ka valdība šodien līdz nākamā gada 1.septembrim pagarināja e-veselības sistēmas brīvprātīgās lietošanas termiņu.
Kā norāda Veselības ministrija, ņemot vērā, ka līdz 1.decembrim visas ārstniecības iestādes un aptiekas nebūs noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par veselības informācijas sistēmas izmantošanu un pacientiem varētu tikt būtiski ierobežota iespēja saņemt darbnespējas lapu, termiņš, no kura darbnespējas lapas un receptes ir obligāti jāizraksta e-veselības sistēmā, tiek pagarināts par deviņiem mēnešiem.
Attiecībā uz e-recepti noteikts, ka e-recepšu izrakstīšanas pienākums no 2017.gada 1.septembra attieksies tikai uz gadījumiem, kad tiks izrakstītas zāles, kuru iegādes izdevumus pacientam daļēji vai pilnībā kompensē no valsts budžeta līdzekļiem.
Foto: Saeimas kanceleja