Neraugoties uz vairāku arobiedrību un iestāžu iebildumiem, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) jau nākamnedēļ plāno virzīt lēmumprojektu par Rīgas domes (RD) atlaišanu. Ministrija paziņojusi, ka līdz piektdienai gaidīs iebildes tās iecerei.
Ministrija paziņoja, ka veicot RD pārraudzību, ir konstatējusi, ka domes pārkāpumi ir sasnieguši “kritisko masu”, un, lai nodrošinātu, ka RD darbs norit atbilstoši normatīvo aktu prasībām un šādi pārkāpumi netiktu atkārtoti, nepieciešams Rīgas domi nekavējoties atlaist.
VARAM precizēto likumprojektu šonedēļ sanāksmē atbalstīja Tieslietu ministrija, taču pret to iebilda Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), uzskatot, ka tajā nav ietverts domes atlaišanas pamatojums un Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA), galvenokārt, uzskatot, ka likumprojekta anotācijā nav informācijas, kas apstiprinātu un pierādītu šāda pārkāpuma esamību. Likumprojektam nepiekrīt arī Valsts kanceleja, savukārt Pārresoru koordinācijas centrs iebildumus nepauda.
Tādējādi sanāksmē vienošanos par likumprojekta redakciju neizdevās panākt, jo LPS un LLPA joprojām nepiekrīt nedz tam, ka Rīgas domes darbība ir nelikumīga un neatbilstoša vietējās sabiedrības interesēm, nedz tam, ka pārkāpumi attiecīgi konstatēti un dokumentēti likumprojekta anotācijā.
Tikmēr potenciālais jaunais pašvaldību lietu ministrs bijušais Rīgas opozicionārs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) vēl pirmdien, 14.janvārī, uzsvēra, ka Saeimas lēmumam jābalstās juridiskos, nevis politiskos argumentos. Pēc Pūces teiktā, ir notikusi milzīga Rīgas nodokļu maksātāju apzagšana, tāpēc valstij ir jāiejaucas.
Kā zināms, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis kriminālprocesu saistībā ar pašvaldības uzņēmuma “Rīga satiksme” iepirkumiem un pērnā gada izskaņā veicis vairāk nekā 30 kratīšanas, kā arī aizturētas vairākas personas Latvijā un vēl divas Polijā.
Foto: Valsts kanceleja