Nozares ministres Andas Čakšas demisijas pieprasījuma ir šis lūzums pozitīvā ziņā uz sadarbību, intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga.
“To, ka skolu tīkla optimizēšana ir jāturpina, tur nevienam nozares partnerim nav nekādu iebildumu, bet kā to dara – vai ņem vērā tikai kilometrus, skolēnu skaitu un ceļā pavadītās minūtes vai ņem vērā tiešām reģionālo attīstību un vienmērīgu izglītības pieejamību,” sacīja Vanaga.
“Mums ir priekšlikums gan pārskatīt šo aprēķinu metodiku programmu skolā, gan arī skolēnu skaitu īpaši pie ES ārējās robežas, tas ir nesamērīgi augsts, arī pedagogu palīgu nodrošinājums. Ja tur vēl kompromisus neradīsim, diemžēl arī mēs nevarēsim atbalstīt to dokumentu projektu tādā redakcijā, kā tas ir šobrīd. Vēl tādi problemātiskie bloki, protams, ir vakances, arī iestāžu vadītāji, mācību materiāli ir ļoti liela problēma,” sacīja LIZDA vadītāja.
“Tas, ko mēs redzam, pēc šiem strīdiem, pēc streika, [nozares ministres] demisijas pieprasījuma ir šis lūzums pozitīvā ziņā uz sadarbību. Mēs [ar IZM] turpinām strādāt pie šīs vienošanās par sociālo mieru un nodarbinātības stabilitāti, aptverot visas pedagogu grupas,” sacīja Vanaga.
Tāpat Vanaga norādīja, ka arodbiedrības aicinājums būtu pilnveidot skolu iekšējās kārtības noteikumus. Darba grupu sanāksmēs secināts, ka ne tika iekšlietu sektora, piemēram, policijas darbinieku tiesības būtu jāstiprina, bet jāstiprina arī izglītības iestāžu vadības tiesības.
Vanaga sacīja, ka fiksētas daudzas situācijas, kad vecāki pret pedagogiem veic emocionālu vardarbību, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc pedagogi nereti izvēlas darbu pamest. “Tas kopīgi risināms gan skolā, gan arī nacionālā līmenī,” sacīja LIZDA priekšsēdētāja.
Foto: Valsts kanceleja