Vai tiešām bīstamākās valstij piederošās ēkas ir valdības nams un Finanšu ministrija, pēc Finanšu ministrijā veiktās revīzijas retoriski jautā Valsts kontrole (VK). Taisnības labad jāteic, ka šim bīstamo ēku sarakstam būtu jāpievieno arī Ekonomikas ministrija un Iepirkumu uzraudzības birojs, jo arī šo iestāžu ēkas, tāpat kā trīs muzeju mājvietas, iekļautas VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) 9,5 miljonu eiro vērtajā projektā “UNESCO Pasaules kultūras mantojuma “Rīgas vēsturiskais centrs” teritorijā esošo valsts ēku bīstamības un avārijas situācijas novēršana”, vēsta NRA.lv.
Valsts kontrole neapšauba to, ka VNĪ izlietotais finansējums ir sekmējis septiņu valstij piederošu ēku bīstamības un avārijas situāciju novēršanu, tomēr pēc revīzijas Finanšu ministrijā Valsts kontrole neguva skaidrību, kādēļ projektā tika iekļautas Ministru kabineta un Finanšu ministrijas ēkas, ja Rīgas vēsturiskajā centrā ir citas valsts ēkas, kuras apdraud garāmgājējus un vizuāli izskatās daudz sliktāk?
Muzejiem naudu atņem, iestādēm pieliek
Atbilstoši VNĪ reģistra datiem UNESCO Pasaules kultūras mantojuma “Rīgas vēsturiskais centrs” teritorijā kopumā ir reģistrēti 50 nekustamie īpašumi, kas pieder valstij. Valsts kontrole, veicot Finanšu ministrijas 2019. gada revīziju, nevarēja gūt pārliecību par konkrēto septiņu objektu iekļaušanas pamatotību šajā projektā, proti – vai šī tiešām ir bijusi atbildīga pieeja kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā?
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) 2019. gada budžetā iekļauts finansējums 4 miljonu apmērā projektam “UNESCO Pasaules kultūras mantojuma “Rīgas vēsturiskais centrs” teritorijā esošo valsts ēku bīstamības un avārijas situācijas novēršana”, ko paredzēts īstenot divos gados, kopumā šim mērķim atvēlot 9,5 miljonus eiro.
Sākumā šajā projektā tika iekļauti pieci objekti – Finanšu ministrijas ēka Smilšu ielā 1, Ekonomikas ministrijas ēka Brīvības ielā 55, kā arī Farmācijas muzeja, “Arsenāla” un Rīgas Kuģniecības un vēstures muzeja ēkas. Taču pēc tam tika veikti grozījumi, sarakstu papildinot ar valdības māju Brīvības bulvārī 36 un Iepirkuma uzraudzības biroja ēku Eksporta ielā 6, atņemot aptuveni 80 procentus (!) no Farmācijas muzejam atvēlētā finansējuma un aptuveni 10 procentus no Rīgas Kuģniecības un vēstures muzeja ēkas sakārtošanai atvēlētās naudas.
Remontēs fasādi, jumtu un pagrabu
VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs, savukārt, uzver šīs programmas nozīmību, jo tās ietvaros sakārtotas 7 kultūrvēsturiski nozīmīgas, intensīvi apmeklētas valsts iestāžu ēkas, kurās atsevišķi elementi ir bīstamā tehniskā stāvoklī, radot apdraudējumu sabiedrības drošībai. Lēmumi par piešķirtā finansējuma izlietojumu pieņemti Ministru kabineta noteiktajā kārtībā ar iespēju ieinteresētajām pusēm iepazīties un sniegt viedokli par atbalstītajiem objektiem.
“Ieguldījumu rezultātā novērsta bīstamība sabiedrībai, samazināts vidi degradējošo objektu skaits, samazināti nākotnes ieguldījumi objektu atjaunošanā un samazināts no valsts budžeta papildus nepieciešamā finansējuma apmērs paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa apmaksai, netieši stimulējot atjaunoto muzeju un valsts iestāžu prestižu un apmeklētību. VNĪ ieskatā Valsts kontrolei, veicot visu VNĪ UNESCO teritorijā esošo objektu atkārtotu izvērtējumu, nebūtu iespējams iegūt citu secinājumu,” norāda R. Griškevičs.
Finanšu ministrija Valsts kontrolei skaidrojusi, ka ēka Smilšu ielā 1 ir uzskatāma par bīstamu, jo tehniskās apsekošanas slēdzienā Finanšu ministrijas ēkai fiksēts neapmierinošs jumta segums, pagraba pārseguma horizontālās hidroizolācijas vertikālās daļas atdalīšanās no sienas, kas ļauj nokrišņiem iekļūst pagrabā.
Arī ēkas logi ir sliktā tehniskā stāvoklī, daļa logu konstrukciju pat avārijas stāvoklī. Savukārt par nepieciešamību atvēlēt aptuveni 0,7 miljonus eiro šīs programmas ietvaros valdības ēkai, Finanšu ministrija lakoniski paskaidrojusi: “Nekustamā īpašuma objektā Brīvības bulvārī 36 ēkas ārējās fasādes apdare ir bīstamā stāvoklī, ko apliecina īpašuma objekta lietotāja vēstules.”
Rīgas graustu sarakstā ir 48 valsts īpašumi, tajā skaitā arī nams Palasta ielā 2, Farmācijas muzejs Riharda Vāgnera ielā 13, ‒ abi objekti, no kuriem tika atņemta nauda iestāžu skaistināšanai. Graustu sarakstā ir arī Torņa iela 1 , kur atrodas “Arsenāls”. Taču šajā sarakstā nav ne Finanšu, ne Ekonomikas ministrija, ne arī valdības māja.
Ilze Šteinfelde
Foto: F64