Svētdien, 14. jūnijā, Ministru kabineta ārkārtas sēdē valdība vienojās par 2009. gada budžeta grozījumiem, paredzot kopējos ieņēmumus 4 022 543 416 latu apmērā, savukārt izdevumus 4 687 239 898 latu apmērā. Valsts pamatbudžeta ieņēmumi paredzēti 2 776 227 197 latu apmērā, izdevumi – 3 234 776 348 latu apmērā. Valsts speciālā budžeta ieņēmu paredzēti 1 263 145 800 latu apmērā, savukārt izdevumi 1 469 293 131 lata apmērā.
Valdība vienojās palielināt valsts ieņēmumus no dividendēm, uzdodot visām valsts kontrolētajām kapitālsabiedrībām iemaksāt valsts budžetā 80% no iepriekšējā pārskata gada peļņas, VAS „Latvijas Valsts meži” saskaņā ar budžeta likumu palielinātā apmērā, bet VAS „Latvenergo” un VAS „Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” – 100 % apmērā. Ministru kabinets arīdzan lēma likvidēt valsts kapitālsabiedrību padomes, kā arī samazināt valsts kapitālsabiedrību administratīvo izmaksu apjomu.
Būtisks izdevumu apjoma samazinājums paredzēts arī valsts pārvaldē. Valdība lēma samazināt izdevumus atlīdzībai 82 miljonu latu apmērā, kā arī vienojās aicināt neatkarīgās valsts institūcijas (Valsts kontroli, Augstāko tiesu, Tiesībsarga biroju, u.c.) no 2009. gada 1. jūlija nodrošināt darbinieku un amatpersonu mēnešalgu samazinājumu 20% apmērā no šobrīd noteiktā. Izdevumi precēm un pakalpojumiem tiks samazināti par 2,5% apmērā no gada pieejamā resora finansējuma.
Vienlaicīgi ar budžeta grozījumiem tiek veikts arī izdevumu samazinājums sociālajā sfērā, kas paredz vecuma un izdienas pensijas apmēra samazināšanu par 10 %, vecuma pensiju samazināšanu strādājošajiem pensionāriem par 70 %, ģimenes valsts pabalsts noteikšanu vienādā apmērā par katru bērnu, kā arī vecāku pabalsta samazināšanu strādājošiem vecākiem par 50 %.
Līdz ar budžeta grozījumiem, valdība atbalstīja arī būtiskas izmaiņas nodokļu politikā. Grozījumi likumā par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli paredz, ka azartspēļu nodoklis veiksmes spēlei pa tālruni un par totalizatoru un derībām būs 15% no šīs spēles organizēšanas ieņēmumiem. Savukārt azartspēļu nodoklis par bingo būs 10% no šīs spēles organizēšanas ieņēmumiem, atsakoties no fiksētas nodokļu likmes piemērošanas atkarībā no bingo zāles vietu skaita. Izložu nodoklis no biļešu realizācijas būs 10%.
Izmaiņas paredzētas arī likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, samazinot neapliekamā minimuma apmēru līdz 35 latiem. Savukārt spēkā paliek atvieglojums par apgādībā esošas personas uzturēšanu vienam no apgādniekiem 63 latu apmērā par katru apgādībā esošu personu.
Valdība arīdzan vienojās par grozījumiem likumā par uzņēmumu ienākuma nodokli. Saskaņā ar tiesību aktu rezidenti un pastāvīgās pārstāvniecības apliekamo ienākumu turpmāk varēs samazināt par summām, kuras ziedotas budžeta iestādēm, kā arī Latvijā reģistrētām biedrībām, nodibinājumiem un reliģiskajām organizācijām vai to iestādēm, kurām piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss. Apliekamā ienākuma samazinājums nedrīkstēs pārsniegt 20% no apliekamā ienākuma.
Grozījumi veikti arī likumā par akcīzes nodokli, nosakot akcīzes nodokļa likmi alum (par 100 litriem) par alkohola satura 1 % tilp. no Ls 1,45 uz Ls 2,18, savukārt akcīzes nodokļa likme pārējiem (stiprajiem) alkoholiskajiem dzērieniem (par 100 litriem absolūtā spirta) no 825 latiem uz 890 latiem.
Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) budžeta deficīta aprēķināšanas metodoloģija paredz izdevumos iekļaut lielākus izdevumus sociālajām vajadzībām, tai skaitā pašvaldībām, lai nodrošinātu garantētā ienākuma līmeņa izmaksu, kā arī tiek pieņemts, ka saglabāsies esošās izdevumu apjoma tendences un palielināsies kapitāla izdevumi. Līdz ar to SVF eksperti definē konsolidētā kopbudžeta deficītu 11,6% apmērā.
Noslēdzot darbu pie budžeta grozījumu izstrādes, pirmdien, 15. jūnijā, valdība aktualizēja Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmu. Saskaņā ar aktualizēto programmu fiskālās konsolidācijas pasākumu rezultātā kā mērķis 2011. gadam izvirzīts kopbudžeta deficīta samazināšana līdz 3% no IKP. Savukārt 2013. gada konsolidētajam kopbudžetam, neieskaitot ar Eiropas Savienības un citas ārvalstu finanšu palīdzības apguvi saistītos ieņēmumus un izdevumus, būs jābūt sabalansētam vai ar pārpalikumu.
Paredzams, ka budžeta grozījumi stāsies spēkā 2009. gada 1. jūlijā.
Avots: BNA Latvia