Visbiežāk slimnīcā nonākušo pret Covid-19 potēto un ar vīrusu sasirgušo pacientu vidū ir tie cilvēki, kuri senāk vakcinēti ar “AstraZeneca” vai “Janssen”, LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra vadītāja Dace Žentiņa.
“Mums ir šādi pacienti, kas ir vakcinēti un diemžēl miruši. Visbiežāk slimnīcā, protams, nonāk tie, kuriem vakcinācija jau ir krietni sen pagātnē un vakcinēti ar “Janssen” un “AstraZeneca”,” atzina Žentiņa.
Žentiņa norādīja – neviens no mirušajiem nebija tāds, kuram nebūtu kādas blakusslimības un kurš nebūtu riska grupā.
“Mēs nepārtraukti bažīgi skatāmies uz nepietiekamo vakcinācijas aptveri. Gribu uzsvērt, ka galvenā prioritāte tomēr ir aptvert ar pirmo un otro devu šīs riska grupas. Šī vakcinācijas aptvere ir tālu no tā, ko mēs varētu vēlēties,” atzina eksperte.
Savukārt ģimenes ārsts un Imunizācijas valsts padomes loceklis Ainis Dzalbs raidījumā skaidroja, ka visbiežāk ar Covid-19 sasirgušie vakcinētie bijuši ciešā saskarsmē, piemēram, ar Covid-19 saslimušu ģimenes locekli: “Protams, mums arī ir atsevišķi gadījumi, kad saslimst pilnībā vakcinēti pacienti. Pārsvarā pirmie saslimst skolēni, studenti un atnes vīrusu mājās. Esot ciešos kontaktos, ir reāla iespēja nodot vīrusu arī vakcinētam cilvēkam.”
“Mums ir aktīvāk jāstrādā un jāuzrunā iedzīvotāji, tieši riska grupas. Jāsaka, ka rosība ir liela, senioru interese ir. Pēdējā mēneša laikā pacienti zvana un interesējas, kad varēs pieteikties uz balstvakcināciju,” uzsvēra Dzalbs.