Gripas vakcīna no Covid-19 neaizsargā specifiski, bet tā daļēji var pasargāt no Covid-19, norāda Latvijas Infektoloģiju centra galvenā ārste profesore Baiba Rozentāle.
“Gripas vakcīna no Covid-19 neaizsargā specifiski, bet nespecifiski caur T-limfocītu imunoloģiski aktīvu šūnu – līdzētājšūnu kopējo aktivizāciju tā var daļēji pasargāt arī no Covid-19,” intervijā RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” sacīja ārste.
Viņa uzsvēra, ka vakcinācija pret gripu varētu sākties septembra vidū jeb tad, tiklīdz vakcīna parādīsies Latvijā.
Kā zināms, imunitāti pret gripu var izveidot arī mākslīgi, ievadot organismā vakcīnu, kas satur dzīvu novājinātu gripas vīrusu antigēnus. Tā izraisa antivielu veidošanos, bet neizraisa slimību. Gripas vīrusa mainības dēļ katru gadu vakcīna ir jāizstrādā no jauna, līdz ar ko arī jāvakcinējas ir katru gadu no jauna.
Vakcinācija pret gripu ik gadus ieteicama ikvienam, tomēr Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Tie ir:
• cilvēki, kuri slimo ar hroniskām plaušu (t.sk. astmu), sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām;
• cilvēki, kuri plāno operācijas vai ārstēšanos stacionāros;
• bērni no sešu līdz 24 mēnešu vecumam, jo viņiem vēl nav izveidojusies imunitāte pret nevienu no gripas vīrusiem;
• cilvēki, kuri vecāki par 65 gadiem, jo šajā vecumā imūnā sistēma vairs nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu un nereti saasinās arī hroniskās slimības, kas kopā ar gripas vīrusu var radīt dzīvībai bīstamas komplikācijas;
• grūtnieces un sievietes, kuras plāno grūtniecību gripas sezonā;
• mediķi un sociālie darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.