Denacionalizēto māju īrnieku tiesību biedrība “Ausma” iniciatīvu portālā manabalss.lv uzsākusi parakstu vākšanu par SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) darbības pārtraukšanu.
Iniciatīvas pārstāvji aicina parakstīties par RNP centrālo struktūrvienību darbības pārtraukšanu, atstājot dzīvojamo māju apsaimniekošanu esošo teritoriālo namu pārvalžu kompetencē, jo uzskata, ka RNP, uzturot šo milzīgo pārvaldības aparātu, nelietderīgi izšķiež rīdzinieku naudas līdzekļus.
Tiek klāstīts, ka rīdzinieki savā sūdzībās un māju naudas ienākumu un izdevumu tāmēs ir pārliecinājušies, ka rīdzinieku naudas izšķērdēšana saistīta ar šādas namu pārvaldēm paralēlas iestādes uzturēšanu un apšaubāmu apsaimniekošanu, jo mājas faktiski apsaimnieko namu pārvaldes. Plašus rīdzinieku naudas izšķērdēšanas faktus savulaik konstatēja arī Valsts kontroles revīzija.
Tiek uzsvērts, ka RNP darbība ir pretrunā ar likumos noteiktajiem pantiem. Tā, piemēram, RNP darbībā neatbilst- ar “Dzīvokļu īpašuma likuma” 10.panta 5.punktu, kurā noteikts, ka “lēmumus, kas attiecas uz obligāti veicamo pārvaldīšanas darbību nodrošināšanu kopīpašumā esošā dzīvojamā mājā …. pieņem, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likuma noteikumus par dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu. Šāda lēmuma nav, iespējams, atsevišķus gadījumus. – ar minētā likuma 16.panta 2.punkta 8. daļu, ka “vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumu par atsevišķu vai visu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbību uzdošanu pārvaldniekam”.
Tāpat, “Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma” 6 panta 4. punktā noteiktais par pārvaldnieka pienākums slēgt līgumu par piesaistītā zemesgabala lietošanu iestājas tikai tad, kad RNP tās ir piešķīruši dzīvokļu īpašnieku kopība. Tātad, RNP atsauce uz likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 50.panta 7.daļu, kurā noteikts, ka “pienākums pārvaldīt dzīvojamo māju valsts dzīvojamās mājas valdītājam vai pašvaldībai ir arī tad, ja dzīvojamā mājā ir privatizēti visi privatizācijas objekti, bet nav sasaukta dzīvokļu īpašnieku kopsapulce saskaņā ar šā likuma 51.panta otro daļu, ir juridiskai nekorekta un nav saistoša dzīvokļu īpašnieku kopībai,” pauž biedrība.
Tā kā māju apsaimniekošana notiek bez dzīvokļu īpašnieku kopības pilnvarojuma, uzskatāms, ka minētais Rīgas domes lēmums un RNP darbība ir ārpus likuma.
“RNP ar savu darbību nevis atvieglo apsaimniekošanu, bet rada neizpratni, kad, kura laikā, kurā gadījumā un pie kā vērsties, saskarsme ar RNP darbiniekiem fraktiski nav iespējama. Nav šaubu, ka esošās namu pārvaldes ir tuvākas iedzīvotājiem un ar kurām ir iespējams ērtāk un ātrāk kontaktēties, nesadalot un nedubultojot apsaimniekošanu. Esam pārliecinājušies, ka dzīvokļu īpašniekiem tiek liegta pieeja naudas līdzekļu uzkrājumu un tēriņa izsekošanai, tas ir, RNP amatpersonas izmanto apstākļi, ka dzīvokļu īpašnieki ir dezorganizēta masa, viņi nespēj izsekot dzīvokļu naudas uzkrājumu plūsmai un izmantošanai, nav pieejas pie dokumentiem, nav pietiekamas grāmatvedības un/vai juridiskās sagatavotības vērtēt RNP darbības aktus un protokolus par darbu izpildi un šī un citu līgumu saturu un valstī nav iestādes, kas pilnvērtīgi uzraudzītu apsaimniekotāju darbības likumību, tādēļ ar naudas līdzekļiem tas var rīkoties pēc saviem ieskatiem un pēc vajadzības, pat ievērojamas summas dāvinot pašas Rīgas domes izveidotai arodbiedrībai “LABA”. Uz sūdzībām par nepamatotu darbību bieži vien netiek rasts risinājums,” pauž iniciatīvas pārstāvji.
Viņi norāda, ka “Rīgas namu pārvaldnieka” rīcība ir apšaubāma arī ar dalītā īpašuma (piespiedu nomas) zemes nomas līgumu slēgšanas gadījumiem. Tāpat ir gadījumi, ka RNP rīdzinieku iemaksāto naudu par zemes nomu nepārskaita zemes īpašniekam, kas zemes īpašniekam rada ieganstu terorizēt dzīvokļu īpašniekus ar maksas dubultu piedziņu. Likvidējot šo konglamerātu – RNP, samērā lielai rīdzinieku daļai, kuru mājas ir Rīgas domes bilancē, izbrīvētos daudzi miljoni rīdzinieku dzīvojamo māju uzkrāto naudas līdekļu, ko varētu novirzīt svarīgām māju uzturēšanas vajadzībām un samazināt maksājumus.
Iniciatīvas realizēšanai nepieciešams savākt 5000 iedzīvotāju parakstu.