Izmantojot materiālus, ko izgatavojuši ieslodzītie Ungārijas cietumos, 900 akravīri veidos žogu gar Ungārijas robežu ar Serbiju, lai apturētu strauji plūstošo migrantu kustību, atklāja Ungārijas amatpersonas, kritiķiem projektu salīdzinot ar komunistu ēras barjerām, piemēram, Berlīnes mūri.
Ungārija norādīja, ka tās pienākums ir aizstāvēt sevi un pārējās 28 Eiropas Savienības (ES) valstis no neparedzēta cilvēku skaita – tagad jau vairāk nekā 1000 dienā, ierodoties ar kājām pa ceļiem pāri Balkāniem.
Darbs pie četrus metrus augstā žoga notiks 10-12 vietās vienlaicīgi gar 175 kilometru garo robežu, atklāja aizsardzības ministrs.
“Ungārijas aizsardzības spēki ir gatavi pabeigt šo uzdevumu,” viņš paziņoja, karavīriem cīnoties ar dzeloņstieplēm un metāla stabiem.
Iekšlietu ministrs pauda, ka žogs ir vienīgais tūlītējais risinājums, ko Ungārija var atrast, lai apturētu migrantu plūsmu – kas šogad jau sastāda ap 81 300 cilvēkiem.
Serbijas prezidents Tomislavs Nikoliks lēmumu par žoga būvi raksturoja kā neveiksmīgu, kamēr citas Serbijas amatpersonas bija izteiksmīgākas.
“Mēs esam pilnīgi un absolūti pret Ungārijas lēmumu būvēt žogu,” Serbijas ārlietu ministrs paziņoja pagājušajā mēnesī. “Man šķita, ka Berlīnes mūris ir kritis, bet tagad tiek būvētas jaunas sienas”.
Kamēr ES atzīst Ungārijas tiesības piemērot savu robežu pārvaldības sistēmu, ES migrācijas komisārs norāda, ka vienpusējas darbības, tādas kā žoga būve, nav atbilde.
“Žogs tikai novirzīs problēmu uz citu kaimiņvalsti, bet neatrisinās to,” viņš piebilda.
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns atklāja, ka Ungārija nevēlas nekādus migrantus no valstīm, kas nav Eiropā, taču pēdējo mēnešu laikā 80 procenti no bēgļiem, kuri pieprasa patvērumu Ungārija, nāk no tādām kara plosītām valstīm kā Sīrija, Irāka un Afganistāna.
“Mēs nevēlamies, lai nāktu vēl vairāk migrantu. Tiem, kas šeit ir, vajadzētu doties mājās,” Orbāns paziņoja preses konferencē.
Tāpat Ungārija plāno slēgt savas pastāvīgās bēgļu patversmes pilsētās un izveidot pagaidu nometnes ārpus apdzīvotām vietām.
“Valdības nostāja ir skaidra: Ministru kabineta mērķis ir tās nometnes, kas pašlaik ir pilsētā, pārvietot ārpus apdzīvotām vietām,” norādīja iekšlietu ministrijas pārstāvis.
Viena nometne atradīsies netālu no robežas ar Serbiju, lai “vietējie iedzīvotāji netiktu traucēti ar bēgļu masām”.
“Un tāpat – ja tiks slēgta robeža, nebūs nepieciešamība pēc lielas ietilpības bēgļu nometnēm,” piebilda amatpersona.