Intervijā TV3 raidījumā “Nekā Personīga” Ukrainas parlamenta Augstākās Radas vicespīkere norāda, ka sankciju politika Ukrainai ir ļoti būtiska. Un svarīgi Eiropā visiem to ievērošanā saglabāt vienotību.
NP: Cik būtisks Ukrainai ir fakts, ka visas ES valstis šajā jautājumā ir vienotas? Un kā jūs vērtējat mēģinājumus sankcijas apiet ar līkumu, izdomājot dažādas juridiskas formas? Formāli sankcijas ievērojot, bet ļaujot ar Krievijas naudu iepriekš izveidoto biznesu turpināt attīstīt.
Kondratjuka: “Jūsu jautājumā ir arī atbilde. Šeit ir stāsts par to kā sankciju politikā pieturēties pie vienotiem standartiem. Un mēs par to runājām arī ar Eiropas parlamenta prezidenti. Šeit ir stāsts par 8. Sankciju paketi. Kā valstis pie tās pieturēsies. Tas nenotiks tik ļoti raiti, kā mēs gribētu. Un šajā kontekstā mēs redzam, cik katra valsts ir gatava pie šī jautājuma strādāt. Cik gatavi šai līderībai.
Un šeit ir arī stāsts par Latviju. Tas ir kā lakmusa papīrs – kurš ir ar Ukrainu. Vai visas valstis tā pat kā Latvija ir gatavas uzņemties šo atbildību un atteikties no Krievijas šantāžas? Putina šantāža izpaužas kā enerģētiskā šantāža, kodolieroču šantāžā un energoresursu šantāža.”
NP: Cik svarīgi ir sankcijas ievērot visiem un pēc vienotiem principiem? Jo mēs šeit Latvijā līdzīgi kā jūs Ukrainā – jūsu vide un mūsu vide ir bijusi cieši saaugusi ar krievu biznesu un krievu politiku. Jautājums – cik svarīgi Ukrainai, lai mēs šīs saites pārcērtam?
Kondratjuka: “Es jums atbildēšu pavisam vienkārši. Pirmkārt, visām valdībām ir jābūt vienotām un jāaizstāv vienota un stipra likumdošana. Un likumdošanas līmenī šo visu regulēt šo ietekmi. Otrs. Pretoties Kremļa propagandas naratīviem. Jo viņi mēģina visus iedeoloģiski ietekmēt un stāstīt par to, ka karš Ukrainā ir vainojams pie tā, ka tagad notiek cenu kāpums mājoklim, energoresursiem, pārtikai.
Un tagad atbildigiem līderiem, kas pārstāv vienu vai otru valsti, ir jāatjēdzas un jāsaprot, ka no tā kā atrisināsies Miera jautājums Ukrainā, būs atkarīga cena energonesējiem, precēm. Un es jums pat teikšu vairāk kā arī kopumā demokrātijas nākotnei. Jo tā vai citādi šie procesi ietekmē politisko partiju struktūru un citu valstu valdības. Tādēļ tikai kopīgiem centieniem ir jācīnās pret šiem naratīviem.”
NP: Kas jums personīgi šajās 247 dienās ir bijis visgrūtākais. Un kas būtu jūsu novēlējums tiem cilvēkiem, kuriem izvaroti bērni un nogalinātas sievietes nav arguments?
Kondratjuka: “Ziniet, man kā vienkāršai pilsonei ir ārkārtīgi grūti šajā šarezģītajā laikā. Bet ir cilvēki, kuriem klājas daudz sliktāk, jo viņi atrodas okupētajās teritorijās un tam ir dažādi iemesli. Arī ģimeņu dēļ viņi tur ir. Un ir vēl tādi, kuri stresa dēļ neapzinās savu stāvokli šajās okupētajās teritorijās.
Es saprotu, ka mums katram ir tagad sava fronte. Neatkarīgi no tā, kur mēs atrodamies. Un katrā valstī mēs atrodam cilvēkus, kas karo mums līdzi. Un tas palīdz saprast un apzināties, ka mēs neesam vieni šajā karā. Un tas dod iedvesmu virzīties uz priekšu. Un tiem, kas joprojām netic un neapzinās, kas notiek Ukrainā, es viņus vienkārši ielūdzu apmeklēt Ukrainu.
Un vienkārši apmeklēt kādu Ukrainas pilsētu, kādu ciematu, apdzīvoto vietu. Pat, ja tas būtu Rietumukrainā, pat ja tuvu robežai. Vienkārši izjust šo kara smaku.”