2022. gada I pusgadā Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) turpinājis darbu enerģētikas politikas uzraudzības jomā, pilnveidojot un digitalizējot enerģētikas politikas ieviešanas uzraudzības procesus. Līdz ar normatīvā regulējuma pilnveidi un izmaiņām elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OI) uzraudzības un kontroles sistēmā, būtiski sarucis komersantu, kas saņem valsts atbalstu obligātā elektroenerģijas obligātā iepirkuma veidā, skaits.
ELEKTROENERĢIJAS OBLIGĀTAIS IEPIRKUMS
Īstenojot elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OI) mehānisma uzraudzību un kontroli, BVKB veic gan fizikās pārbaudes, gan administratīvās pārbaudes 2022.gada I pusgadā BVKB ir izvērtējis 230 komersantu, kas saņem valsts atbalstu elektroenerģijas OI veidā, pārskatus par elektrostaciju darbību 2021.gadā. Tāpat veiktas 23 klātienes pārbaudes elektrostacijās, kurās konstatēts, ka atsevišķās elektrostacijās uzstādīti normatīvo aktu prasībām neatbilstoši saražotās elektroenerģijas un siltumenerģijas mēraparāti, kā arī kurināmā uzskaites mērīšanas līdzekļi, nav nodrošināta atbilstoša siltumenerģijas uzskaite, kā arī elektrostacijā uzstādītā elektriskā jauda neatbilst līgumā ar SIA “Enerģijas publiskais tirgotājs” norādītajai jaudai.
Gada pārskatu izvērtēšanas, klātienes apsekojumu, kā arī komersantu nodokļu nomaksas pārbaužu rezultātā komersantiem izteikti 32 brīdinājumi par iespējamu OI tiesību zaudēšanu.
Pirmajā pusgadā par dažādām konstatētām neatbilstībām un pārkāpumiem, kā arī saņemot komersantu iesniegumus par atteikšanos no OI tiesībām, BVKB ir pieņēmis 169 lēmumus par komersantiem piešķirto OI tiesību atcelšanu, kas ir būtiski vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā. Savukārt no 2022. gada sākuma līdz 17. augustam pieņemti 188 lēmumi par OI tiesību atcelšanu. Kopš 2020. gada līdz šī gada 17. augustam BVKB kopā ir pieņēmis 256 lēmumus par komersantiem piešķirto OI tiesību atcelšanu, tajā skaitā 74 lēmums par konstatētām neatbilstībām un normatīvo aktu pārkāpumiem, 182 gadījumos komersanti atteikušies no OI tiesībām.
2022. gada I pusgadā ar BVKB lēmumiem komersantiem noteikts pienākums atmaksāt publiskajam tirgotājam nepamatoti vai nelikumīgi saņemto valsts atbalstu 571 152,37 EUR apmērā. Savukārt kopš 2020. gada 35 komersantiem noteikts pienākums atmaksāt kopumā 4 605 522,65 EUR, no kuriem jau atgūti 1 920 714,86 EUR. Atgūšanas process turpinās, t.sk. daļai komersantu vēl ir laiks labprātīgai samaksai, kā arī daļa nodota piespiedu izpildei.
Kopš 2020.gada 1.janvāra elektroenerģijas ražotāji, kuri pārdod elektroenerģiju OI ietvaros vai saņem garantētu maksu par koģenerācijas stacijā uzstādīto elektrisko jaudu, maksā elektroenerģijas ražošanai piešķirtā valsts atbalsta izlietošanas uzraudzības nodevu. 2022.gada I pusgadā kā šīs nodevas maksājumi valsts budžetā papildus ieskaitīti 230 378,42 EUR.
Uz 2022.gada 17. augustu valsts atbalstu saņēma 47 elektrostacijas, tajā skaitā tiesības pārdot saražoto elektroenerģiju OI ietvaros ir 17 biogāzes elektrostacijām, 10 biomasas elektrostacijām, 2 dabasgāzes koģenerācijas stacijām, 11 hidroelektrostacijām un 4 vēja elektrostacijām, kā arī 3 komersantiem ir tiesības saņemt garantēto maksu par koģenerācijas stacijā uzstādīto elektrisko jaudu.
ENERGOEFEKTIVITĀTE
Kopš 2020. gada BVKB kompetencē ir energoefektivitātes jautājumu administrēšana. Likums paredz lielajiem uzņēmumiem (LU) un lielajiem elektroenerģijas patērētājiem (LEP) regulāri veikt uzņēmumu energoauditu vai uzturēt sertificēto energopārvaldības sistēmu vai sertificēto vides pārvaldības sistēmu ar papildinājumu. 2022.gadā BVKB īsteno energoefektivitātes pārraudzību 1 177 komersantiem, no tiem 259 ir LU un 918 – LEP. Šogad LU un LEP sarakstā 94 komersanti iekļauti pirmoreiz, un viņiem likuma prasības būs jāizpilda gada laikā.
Ja LEP noteiktajā kārtībā un termiņos nav izpildījis savus pienākumus, komersantam tiek piemērota energoefektivitātes nodeva. Pārskata periodā ir izdoti 7 lēmumi par energoefektivitātes nodevas piemērošanu, ar kopējo nodevas apmēru 76 598,93 EUR.
BVKB veic padziļinātās klātienes pārbaudes pie komersantiem un pašvaldībām ar mērķi pārliecināties par pienākumu izpildi. Šogad BVKB īstenojis 25 padziļinātās pārbaudes, no tām 6 veiktas pie LU un 19 – pie LEP. Nevienā no pārbaudēm neatbilstības netika konstatētas.
NAFTAS PRODUKTU TIRGUS UZRAUDZĪBA
Lai nodrošinātu valsts naftas produktu drošības rezervju pakalpojumu sniegšanu, BVKB 2021.gada nogalē ar 11 komersantiem noslēdza līgumus par valsts naftas produktu drošības rezervju izveidi. Rezervju kopapjoms ir 304 tūkst. t. 2022. gadā 81% valsts naftas produktu drošības rezervju tiek uzglabātas Latvijas teritorijā, pārējais apjoms tiek uzglabāts Lietuvā un Zviedrijā. Šogad jūnijā BVKB izsludināja jaunu iepirkumu par drošības rezervju pakalpojuma sniegšanu valsts naftas produktu rezervju izveidei 2023. gadam. Iepirkuma procedūras rezultāti būs zināmi 2022. gada 4. ceturkšņa sākumā.
Šogad veiktas 28 pārbaudes pie komersantiem, kas glabā valsts naftas produktu drošības rezerves. Pārbaužu ietvaros BVKB īsteno ne tikai apjoma kontroli, bet arī uzglabājamo naftas produktu kvalitātes kontroli.
Degvielas kvalitātes uzraudzības ietvaros šā gada pirmajā pusgadā BVKB ņēmis 163 degvielas – 94 benzīna (95., 98. markas) un 69 dīzeļdegvielas – paraugus no 66 degvielas uzpildes stacijām visā Latvijas teritorijā. Neatbilstības netika konstatētas.
ATBALSTS KOMERSANTIEM DABASGĀZEI
Birojs komersantiem, kas tirgo dabasgāzi kā transporta degvielu, piemēro atbalstu akcīzes nodokļa samazinājuma veidā. 2022.gada pirmajā pusgadā BVKB ir pieņēmis 15 lēmumus, kas adresēti 3 komersantiem, par atbalsta apmēru 100 424.58 EUR apmērā jeb 12 413.421 MWh.
AIZSARGĀTĀ LIETOTĀJA PAKALPOJUMS
Kopš 2021. gada 1.septembra pilnā apjomā darbojas aizsargātā lietotāja datu informācijas sistēma (ALDIS), kas nodrošina valsts atbalsta saņemšanu norēķiniem par elektroenerģiju. 2022.gada jūnija beigās aizsargāto lietotāju skaits bija 90 358, no tiem 32 545 daudzbērnu ģimenes, 36 020 trūcīgas maznodrošinātas personas, 21 793 personām ar I grupas invaliditāti vai bērnu invalīdu. Kopā aizsargātajiem lietotājiem pārskata periodā atbalstā piešķirti vairāk nekā 9 miljoni EUR. Šobrīd aizsargātā lietotāja pakalpojuma sniegšanā ir iesaistījušies 2 elektroenerģijas tirgotāji – AS “Latvenergo” un SIA “Tet”.
ENERĢĒTIKAS INFORMĀCIJAS SISTĒMAS
BVKB turpinājis darbu enerģētikas jomas informācijas sistēmas attīstīšanā un būtisks solis sperts energoefektivitātes jautājumu administrēšanas procesu digitalizācijā. Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansētā projekta “Ekonomikas ministrijas resora administratīvā procesa digitālā transformācija” Vienošanās Nr. Nr.2.2.1.1/21/I/006 ietvaros ir izstrādāta un šogad darbu ir uzsākusi jauna Energoresursu informācijas sistēma. Tās mērķis ir samazināt administratīvo slogu energoefektivitātes monitoringa sistēmas dalībniekiem, kā arī efektīvi apkopot un analizēt iesniegtos strukturētos datus digitālā vidē. ERIS pieejama darba vide vairāk nekā 1000 energoefektivitātes monitoringa sistēmas subjektiem. Tā nodrošina iespēju , ziņot un sekot līdzi LU vai LEP statusiem, pienākumu izpildei un elektroenerģijas patēriņam. Drīzumā sistēmā būs pieejams arī valsts naftas produktu drošības rezervju uzraudzības un kontroles modulis, kur tiks apkopota informācija par naftas produktu mazumtirdzniecības cenām un administrēta valsts nodevas samaksas pienākuma izpilde, kā arī transporta enerģijas tirgus uzraudzība un kontrole.