Lai arī sabiedrības acīs tieši tieslietu ministrs atbild par tiesiskumu valstī un uzskatāms, ka viens no viņa galvenajiem uzdevumiem ir vairot pilsoņu uzticību tiesu varai, Jānis Bordāns (JKP) jau pirmajās amatā pavadītajās dienās apšaubījis Latvijas tiesu darbu visas pasaules acīs. Lai, visticamāk, paglābtu apšaubāmas reputācijas partijas biedru Juri Jurašu no taisnīga tiesas procesa, Bordāns apkaunojis Latvijas valsti, ar sūdzībām vēršoties citu valstu vēstniecībās. Būtībā šīs sūdzības uztveramas kā lūgums apžēlot Jurašu, kuram, kā zināms, draud kriminālvajāšana.
Kā zināms, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputātu vairākums šonedēļ atbalstīja aicinājumu izdot kriminālvajāšanai Jaunās konservatīvās partijas deputātu, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāju Juri Jurašu.
Uz šo ziņu “bordānieši” reaģēja, ne tikai izplatot aicinājumu ierasties uz tautas sapulci, lai protestētu pret Juraša izdošanu, bet arīdzan nosūtot vēstules citu valstu vēstniecībām, lai vērstu uzmanību uz to, ka Latvijā tiesiskie instrumenti it kā var tikt izmantoti negodīgi ar mērķi ietekmēt politisko situāciju valstī.
Vēstniecībām nosūtītajā vēstulē Bordāns skaidrojis Juraša valsts noslēpuma izpaušanas lietas detaļas un norādījis, ka pieprasījums izdot deputātu sekojis pēc tam, kad JKP savā priekšvēlēšanu kampaņā kritizēja ģenerālprokurora darbu un pieprasīja viņa atkāpšanos no amata. Zem vēstules gan Bordāns parakstījies kā JKP vadītājs.
Tas gan nemaina faktu, ka Bordāns ir tieslietu ministrs un viņa kompetencē ietilpst vairot sabiedrības uzticību tiesu varai, nevis būtībā pateikt, ka tiešām Latvijā tiesu varām nevar uzticēties. Jebkurā tiesiskā valstī vainīgumu vai nevainīgumu pierāda tiesa, un Jurašs nevar būt izņēmums šajā ziņā, lai arī kuras partijas biedrs viņš nebūtu.
Ņemot vērā, ka šāda vēstule pat nav tikusi saskaņota ar Ārlietu ministriju, šādi rīkojoties, Bordāns ne tikai ignorējis ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (JV), bet būtībā pasniedzis mūsu valsti ārvalstu vēstniecībām neglaimojošā skatījumā.
Uz šī fona pat nav īsti saprotams, kurš sastrādājis lielāku muļķību – vai Saeimas deputāts Kaimiņš, kurš, iespējams, attiecīgo vielu ietekmē, sūdzējies mikroblogošanas vietnē “Twitter” ASV prezidentam Donaldam Trampam par Latviju, vai darbojošās valdības tieslietu ministrs Bordāns, sūdzoties ārvalstu vēstniecībām par tiesiskumu, proti, to pašu jomu, kas ir viņa pārziņā. Absurdi, vai ne? Jebkurā gadījumā varam droši teikt, ka Bordāns un Kaimiņš ir viens otra cienīgi.
Foto: F64