Prasībai noteikt vakcinācijas pienākumu veselības, sociālajā aprūpē un izglītības jomā nodarbinātajiem, ir saskatāms leģitīms mērķis, uzskata tiesībsargs Juris Jansons.
Šorīt intervijā Latvijas Radio Jansons norādīja, ka jau patlaban Darba aizsardzības likums nosaka drošas darba vides nodrošināšanu. Līdz ar to likumos var saskatīt leģitīmu mērķi noteikt prasību daļā profesiju personālam būt ar derīgu Covid-19 sertifikātu.
“Tas garantē to, ka šie cilvēki maksimāli minimizē iespējamo vīrusa izplatību,” norādīja Jansons.
Ja cilvēki atsakās vakcinēties un līdz ar to nodrošināt drošu darba vidi, un viņus darba devējs atlaiž, tad jāvērtē iespējas valstij šiem cilvēkiem sniegt atbalstu.
Kā zināms, noteikumi paredz vakcinācijas pienākumu veselības, sociālajā aprūpē un izglītības jomā nodarbinātajiem. Papildu tam arī darba devējs var noteikt darbiniekam vakcinācijas pienākumu pēc rūpīga risku izvērtējuma un pamatojuma, ja darbinieks:
• ir tiešā, tuvā saskarē ar klientiem vai lielu skaitu cilvēku;
• ir ilgstoši tuvā saskarē ar citiem darbiniekiem (piemēram, ražošanas cehs rūpnīcā);
• veic kritiski svarīgus pienākumus uzņēmuma, iestādes darbības nepārtrauktībai.
Pārejas periodā no 11.oktobra līdz 15. novembrim tiem veselības, sociālās aprūpes un izglītības iestāžu darbiniekiem, kas būs uzsākuši vakcināciju, tests darba vajadzībām tiks apmaksāts no valsts budžeta. Pārējās nodarbinātības jomās darbinieki veic testus paši par saviem līdzekļiem vai vienojas ar darba devēju par citu risinājumu.
Papildus ir dotas lielākas iespējas darba devējiem lemt par darba vides drošību, vērtējot Covid-19 izplatīšanās riskus katrā konkrētā uzņēmumā un ieviest mērķtiecīgus pasākumus. Tai skaitā ir paredzēta iespēja darba devējam, vērtējot riskus savā uzņēmumā, paredzēt darbus, kuros ir nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, kā arī nosūtīt darbinieku veikt Covid-19 testu, ja darba devējam ir aizdomas, ka darbinieks varētu radīt risku citiem darbiniekiem vai pakalpojuma saņēmējiem.