Saeimai nespējot izpildīt likumu par mediķu algu palielināšanu, ir jājautā, cik rīcībspējīgs ir parlaments, piektdien intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” sacīja tiesībsargs Juris Jansons.
Vērtējot likumdevēja rīcību, tiesībsargs ir konstatējis, ka, pieņemot 2020. gada valsts budžetu, ir pārkāpts tiesiskuma un ilgtspējas attīstības princips, līdz ar to tiesībsargs ir nosūtījis aicinājumu Saeimai līdz 2020. gada 1. jūnijam likumā “Par valsts budžetu 2020.gadam” veikt grozījumus un rast finansējumu pilnā apmērā veselības nozarei, lai varētu paaugstināt veselības aprūpes darbinieku darba samaksu atbilstoši Veselības aprūpes finansēšanas likuma noteiktajam.
“Es esmu par tiesisku un atbildīgu politiku, kas arī noteikts Latvijas Satversmē, tāpēc šajā jautājumā politiķiem ir jābeidz spīdzināt sabiedrība un savas lietas jāizdara līdz galam. [..] Likums ir jāpilda, jo tas ir principiāls jautājums,” sacīja Jansons.
Pēc viņa sacītā, ja to nevar izpildīt, tad jāvaicā, cik rīcībspējīgs ir parlaments.
2018. gada rudenī jaunievēlētā Saeima, apzinoties situācijas nopietnību, vienbalsīgi pieņēma grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, dodot uzdevumu valdībai nākamo trīs gadu laikā mērķtiecīgi palielināt valsts finansējumu veselības aprūpes darbinieku darba samaksas paaugstināšanai vidēji par 20 procentiem gadā: 2019. gadā par 87 mlj. euro, 2020. gadā par 191 mlj. euro un 2021. gadā par 314 mlj .euro.
Lai izpildītu likumā ierakstīto, 2020.gada valsts budžetā bija nepieciešams papildu paredzēt 119 mlj. euro. Tā vietā valdība un likumdevējs lēma tikai par 60 mlj. euro finansējuma piešķiršanu.
Foto: Saeimas kanceleja