Ja ekonomiskā izaugsme būs pozitīvāka, nekā cerēts, ir iespējams pārskatīt pedagogu atalgojumu arī šajā gadā, intervijā “Neatkarīgajai” atzina izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).
“Mūsu prioritāte ir pedagogu algu pieaugums, tiek pārskatīti iekšējie resursi. Ja ekonomiskā izaugsme ir pozitīvāka, nekā cerēts, ir iespējams pārskatīt budžetu arī šajā gadā. Ja tomēr algas skolotājiem netiks paaugstinātas šā gada 1. septembrī, tad aizkavēšanās būs četri mēneši. Algas tiks palielinātas 2020. gada 1. janvārī. To apstiprinājis gan finanšu ministrs Jānis Reirs, gan premjerministrs Krišjānis Kariņš,” norādīja Šuplinska.
Vaicāta, vai no nākamā gada 1. janvāra pedagogi saņems 750 eiro, ministre atbildēja apstiprinoši. “Pārskatot pedagogu atalgojuma sistēmu, jau tagad ir redzams, ka ļoti daudz pašvaldību skolotājiem nodrošina piemaksas un augstākais atalgojums sasniedz 1060 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas par vienu slodzi,” uzsvēra ministre.
Viņa norādīja, ka daudzās skolās vidējā alga ir 800 eiro un vairāk. “Nesen tiekoties ar LIZDA, es skolotājiem prasīju – vai viņiem nebūtu iebildumu, ja viņu atalgojumu publiskotu. Un iebildumi bija, sakot, ka sabiedrība nesaprastu, kā viņu darba samaksa veidoja,” norādīja Šuplinska.
“Bet, protams, ir virkne pašvaldību, kas turas pie pašreizējiem 710 eiro, un viss. Iespējams, tas tādēļ, ka viņi nav rīkojušies pārdomātāk skolu tīkla optimizācijas jautājumā. Piemēram, kādas pašvaldības skolā strādā astoņi pedagogi, skolā mācās 24 bērni. Vidējais pedagoga noslogojums 0,3. Tātad atalgojums nepārsniedz 300 eiro. Tā jau ir nabadzības robeža. Un pašvaldībai patiešām ir rūpīgi jāizvērtē, vai šādai skolai ir nākotne. Par kādu kvalitāti mēs šeit varam runāt, par kādām satura reformām, ja vienīgais jautājums, kas pedagogam ir aktuāls, – kā izdzīvot,” uzsvēra ministre, norādot, ka atalgojuma apmēram un tā palielināšanai ir būtiska loma, ar kādu atdevi skolotājs strādās.
“Konkurētspējīgs atalgojums būtu vismaz valstī vidējās algas līmenī. Taču skolotāji, protams, skatās un vērtē, cik pelna citu profesiju pārstāvji, un nereti izvēlas par labu darbam privātajā sektorā. Konkurētspējīgs atalgojums nodrošinātu arī dzimumu balansu šajā profesijā,” izteicās Šuplinska.
Kā zināms, ja līdz marta sākumam 2019. gada budžetā valdība nebūs radusi līdzekļus, lai pildītu pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku, tad aprīlī pedagogi pulcēsies protesta akcijā, bet ja tas nelīdzēs, tad notiks streiks.
Foto: Unplash