Lielākajai daļai valsts augstskolu ir beigusies pieteikšanās studijām, taču, tā kā ne vienā vien pamatstudiju programmā nav izdevies aizpildīt pat budžeta vietas, tās ir izsludinājušas papildu uzņemšanu. Taču mācību iestāžu pārstāvji neslēpa, ka arī tad visās jomās var neizdoties piesaistīt studējošos un tukšās vietas nāksies pārdalīt.
Šobrīd visas budžeta vietas ir aizpildītas tikai Rīgas Stradiņa universitātē. Veselības bloka programmas ir tik populāras, ka tajās studētgribētāju nekad netrūkst, norāda RSU pārstāvis Edijs Šauers, piebilstot, ka sociālo zinātņu sadaļā ir tikai maksas vietas, un uz tām gan šobrīd vēl var pieteikties.
Latvijas Universitāte (LU) uzņemšanas rezultātus vērtē kā labus, daudzās fakultātēs papildu uzņemšana uz valsts apmaksātajām vietām nebūs vajadzīga, tostarp datorikas, medicīnas, ekonomikas un vadības, juridiskajā, bioloģijas. Taču arī šajā augstskolā ne visas budžeta grupas izdevies pilnībā nokomplektēt, un dažas vietas pieejamas Pedagoģijas un psiholoģijas, Vēstures, Geogrāfijas un Humanitāro zinātņu fakultātēs, tāpēc kopš 25. jūlija tiek rīkota papildu uzņemšana, NRA.lv skaidro LU pārstāve Sabīne Spurķe.
Eksaktajos priekšmetos, kurus pēdējos gados it īpaši mudina apgūt valstiskā līmenī, budžeta vietu skaits ir pieaudzis, taču arī tas nav bijis pietiekami gards burkāns, lai vidusskolu beidzēji trauktos tās apgūt. Tiesa, uz LU tas attiecas mazākā mērā, bet arī tur atsevišķās programmās (gan fizikā, gan matemātikā) ir iespējams vēl iekļūt budžeta vietās. Citās Latvijas valsts augstskolās šajā jomā situācija nepavisam nav spoža. Daugavpils Universitātē (DU) fiziku (bakalauros) tā arī nav neviens izvēlējies mācīties, bet matemātiku apgūt pieteikušies tikai divi reflektanti, lai gan bija plānots aizpildīt 12 budžeta vietu, apliecina DU mārketinga direktors Jānis Kudiņš. Šīs vietas tikšot sadalītas programmas ietvaros – arī doktorantūrai. Krietni lielāka interese bijusi par bioloģiju (tai vēl pievienots modulis Akvakultūra, kas šobrīd darba tirgū esot ļoti pieprasīta), par ko liecina 17 noslēgtu līgumu (pērn vien deviņi), kā jau ierasts, liela interese bijusi par sociālajām zinātnēm un informācijas tehnoloģijām (IT). Arī mākslas un mūzikas programmās ir uzņemti 17 studentu, kas šajā jomā ir labs rādītājs. Kopumā pamatstudijās DU noslēgti 367 līgumi, un, lai arī visas grupas vēl pilnībā nav nokomplektētas, to vēl varēs izdarīt, rīkojot trešo kārtu un papildu uzņemšanu līdz 9. septembrim. Tas arī iepriekšējos gados nesis augļus, jo izdevies piesaistīt vēl ap simts studentu, uzsvēra J. Kudiņš.
Vesela virkne fakultāšu, kurās vēl gaida studētgribētājus, ir arī Rīgas Tehniskajā universitātē, piemēram, Enerģētikas un elektrotehnikas, Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas, Mašīnzinību, transporta un aeronautikas – kopumā teju 20 programmās. Arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā vēl gaida savus studentus. Tabula rāda, ka ir brīvas budžeta vietas vēl 23 bakalaura līmeņa programmās un astoņās nepilna laika pamatstudijās. Līdzīga situācija ir arī Ventspils augstskolā, kurā vēl var pieteikties mācīties 14 programmās un ir pieejamas arī valsts apmaksātas studiju vietas. Vidzemes augstskola vien skopi atzina, ka «papildu uzņemšana būs» – gan mehatronikas un IT jomā, gan arī «citās ir neliels budžeta vietu skaits».
Liepājas Universitātē kopumā līgumus noslēguši vairāk nekā 350 studētgribētāju, informē Liepājas Universitātes pārstāve Simona Laiveniece. Līdz 12. augustam turpinās dokumentu pieņemšana tālmācības profesionālajā bakalaura studiju programmā Sākumskolas un pamatskolas mācību priekšmetu skolotājs, kura tiek īstenota, Liepājas Universitātei sadarbojoties ar Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (šajā mācību iestādē uzņemšana beigsies 1. augustā un šobrīd esot aizpildīts vairāk nekā 90% vietu). Savukārt no 29. augusta līdz 2. septembrim varēs pieteikties gan uz pamatstudijām, gan augstākā līmeņa studijām šādās jomās: pamatizglītības skolotājs, IT, mehatronika, vides un atjaunojamo energoresursu pārvaldība un inženierija, baltu filoloģija un kultūra, dizains (fotomāksla), Eiropas valodu un kultūras studijas.
Aisma Orupe
Foto:webandi/https://pixabay.com/en/users/webandi-1460261//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/