Pašlaik savu uzvaras gājienu sākušas saaukstēšanās slimības, un slimnīcā jau nonācis šīs sezonas pirmais gripas pacients. Mediķi aicina rūpēties par profilaksi pret saaukstēšanās slimībām un gripu, jo īpaši mudinot savlaicīgi vakcinēties pret gripu iedzīvotājus, kuriem ir paaugstināts risks saskarties ar smagām šīs slimības komplikācijām.
Sevišķi bīstama gripa ir riska grupā iekļautajiem – bērniem, veciem cilvēkiem, hroniskiem slimniekiem. “Riska grupu iedzīvotājiem gripa var izraisīt smagas komplikācijas, tai skaitā plaušu karsoni un dažādu hronisku slimību saasināšanos. Katru gadu gripas izraisītas komplikācijas ir cēlonis vairākiem nāves gadījumiem,” skaidro profesore Baiba Rozentāle.
Pērnajā sezonā ar gripu saslimušo skaits bija gandrīz divkārt lielāks nekā iepriekšējā sezonā. Pagājušajā gripas sezonā “Latvijas Infektoloģijas centrā” tika sniegta palīdzība 1068 pacientiem, no kuriem pirmais centrā nokļuva 2016. gada 5. novembrī, bet pēdējais – 2017. gada 6. jūnijā.
Palielinājies arī gripas izraisīto komplikāciju skaits. Kā brīdina Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska, gripa viennozīmīgi ir bīstama: “Lai cik bēdīgi tas nebūtu, mēs zinām, ka šajā sezonā kāds arī nomirs, tas ir loģiski saistībā ar šo infekciju.”
Lai arī ap vakcīnu virmo dažādi aizspriedumi, kas gripas komplikāciju apdraudētos cilvēkus attur potēties, mediķi noraida runas, ka vakcīna kaitētu imūnsistēmai vai ka tās nepieciešamība ir farmācijas industrijas lobijs.
Gripas vīrusi ir mainīgi, tāpēc katru gadu tiek izstrādāta jauna vakcīna un pret vīrusu jāvakcinējas atkārtoti.
Epidemiologi atgādina, ka gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos („kaulu laušana”), sauss klepus un rīkles iekaisums, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, var būt arī vemšana un caureja.
Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc divām dienām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no dažām stundām līdz četrām dienām pēc kontakta ar slimu cilvēku.
Foto: Shutterstock