Stradiņa slimnīca sper soli medicīnas nākotnes virzienā: robotizētā ķirurģija Latvijā

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca (Stradiņa slimnīca) turpina attīstīt inovācijas veselības aprūpē, piedaloties starptautiskā konferencē par robotizētās ķirurģijas tehnoloģijām, kurā galvenā uzmanība tika pievērsta da Vinci ķirurģiskajai sistēmai, kas nodrošina augstāku precizitāti, drošību un efektivitāti medicīnas procedūrās.

2025. gada 22. un 23. janvārī Rīgā notikušajā konferencē Stradiņa slimnīca tika plaši pārstāvēta, dažādu profilu speciālistiem piedaloties diskusijās, prezentācijās un praktiskās simulācijās ar pasaulē atzītās da Vinci robotizētās sistēmas izmēģinājumiem.

Konferencē un apmācībās Stradiņa slimnīcu pārstāvēja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis, profesori Jānis Gardovskis un Egils Vjaters, kā arī ķirurgi dr. Džineta Heinrihsone, dr. Sergejs Šapovalovs, dr. Andris Gardovskis, dr. Artjoms Špaks, Sievietes veselības centra vadītājs dr. Kristians Šušpanovs, otolaringologi dr. Elza Rāte, dr. Ingus Vilks, dr. Romāns Dzalbs un Stratēģiskās plānošanas eksperte Reičela Heinrihsone. Dalībnieku vidū bija arī veselības ministrs Hosams Abu Meri, kurš uzsvēra robotizētās ķirurģijas stratēģisko nozīmi Latvijas veselības aprūpēs modernizācijā.

Stradiņa slimnīcas dalība šajā konferencē demonstrē ne tikai apņēmību ieviest augstas klases tehnoloģijas, bet arī mērķtiecīgu vīziju par Latvijas medicīnas konkurētspējas celšanu globālā mērogā. “Robotizētā ķirurģija ir nozīmīgs solis mūsdienu medicīnas attīstībā, sniedzot iespēju ne tikai uzlabot pacientu dzīves kvalitāti, bet arī stiprināt Latvijas medicīnas sistēmu kopumā,” uzsvēra Lauris Vidzis. “Mēs esam lepni piedalīties šādā inovāciju ceļā un esam gatavi turpināt ieguldīt medicīnas nākotnē.”

Robotizētās ķirurģijas tehnoloģiju ieviešana Latvijā sola ievērojami uzlabot ārstniecības kvalitāti. Sistēmas augstā precizitāte un minimāli invazīvā pieeja nodrošina īsāku hospitalizācijas laiku, mazāk sāpju un ātrāku atveseļošanos, vienlaikus samazinot komplikāciju risku. Tās pielietošanas iespējas ir plašas, aptverot uroloģiju, ginekoloģiju, vispārējo ķirurģiju, onkoloģiju, kardiotorakālo ķirurģiju un otolaringoloģiju. Šī tehnoloģija ne tikai uzlabo pacientu aprūpēs iznākumus, bet arī efektivizē resursu izmantošanu, samazinot atkārtotu procedūru nepieciešamību un ilgtermiņā samazinot veselības aprūpēs izmaksas.