Omikronam ir paaugstināta varbūtība uzrādīt viltus negatīvu Covid-19 testa rezultātu, intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” atzina Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins.
“Laboratoriskie dati rāda, ka omikrons pamazām kļūst dominējošs Latvijā. Jau pusei pārbaudīto paraugu mēs konstatējam omikronam raksturīgas mutācijas. Pagājušajā nedēļā tie bija 54%, šonedēļ mēs sagaidām, ka tie varētu būt aptuveni 70%,” norādīja eksperts.
“Mēs paredzam, ka cilvēkiem, kuri pārslimoja delta paveidu, ir lielāka iespēja tagad inficēties ar omikronu. Vislabākais veids, kā sevi pasargāt, ir saņemt balstvakcīnu, jo tad vīruss attīstās lēnāk un klīniskās izpausmes ir krietni vieglākas,” uzsvēra Ņikišins.
“Pēdējie pētījumi ar dzīvniekiem rāda, ka omikrons izsauc vājāku reakciju. Tam ir vājāka vīrusa slodze augšējo elpceļu paraugos, tas vairāk vairojas kaklā, rīklē, bet mazāk deguna dobumā. Tas mums palīdzēs veidot testēšanas politiku un rekomendācijas,” norādīja epidemiologs.
Viņš norādīja, ka līdz ar to omikronam ir ir paaugstināta varbūtība uzrādīt viltus negatīvu Covid-19 testa rezultātu, īpaši attiecībā uz antigēna testiem. Tāpēc ieteikums būtu veikt divus testus – ņemt paraugu izmeklējumam gan no deguna, gan rīkles. Taču, ja cilvēkam ir simptomi un pamatotas aizdomas, ir jādodas veikt laboratorisko testu.