Septembrī Latvijā pirmo reizi kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas mēneša vidējā cena veidojās no trīsciparu skaitļa, sasniedzot 123,50 EUR par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 41,4% vairāk nekā augustā, bet attiecībā pret 2020. gada septembri cena bija vairāk nekā trīs reizes augstāka.
Elektroenerģijas cenas būtiski pieaugušas arī citur Eiropā – tā Polijā septembrī cena bija 102,26 EUR/MWh, pārējās Baltijas valstīs, Dānijā un Zviedrijas 4. tirdzniecības apgabalā – 120 līdz 124 EUR/MWh robežās, bet Vācijā, Francijā, Beļģijā, Nīderlandē un Austrijā vidējā mēneša cena svārstījās ap 135 EUR/MWh, liecina atvijas pārvades sistēmas operatora AS “Augstsprieguma tīkls” sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.
Cenu pieaugums Latvijā galvenokārt ir saistīts ar šādiem iemesliem: būtiski ir pieaugušas gāzes un CO2 kvotu cenas, mazāks ir ūdens rezervuāru piepildījums Norvēģijā, zemāka vēja parku izstrāde, kā rezultātā elektroenerģijas biržas robežcenu noteica energoavoti ar augstāku piedāvāto cenu. Īslaicīgus cenu pieaugumus atsevišķās dienās Baltijā izraisīja arī starpsavienojumu nepieejamība apkopes darbu dēļ.
Septembrī par 33% ir samazinājies elektroenerģijas imports uz Baltiju no trešajām valstīm un arī par 19% no Eiropas Savienības valstīm attiecībā pret augustu. Izmaiņas importā saistītas ar ražošanas apjoma palielinājumu Baltijā pēc ļoti zemā ražošanas līmeņa šī gada augustā, un noteiktajiem tehniskajiem ierobežojumiem. No 15. septembra Lietuvas regulējošo iestāžu lēmuma dēļ par 19% ir samazinātas līniju caurlaides spējas no Krievijas uz Baltiju, salīdzinot ar mēneša pirmo pusi, lēmuma mērķis ir neļaut Baltijas valstu tirgū nonākt elektroenerģijai no Baltkrievijā uzceltās Astravjecas atomelektrostacijas.
Savukārt importa samazinājums no Eiropas skaidrojams ar faktu, ka četras dienas Lietuvas – Zviedrijas starpsavienojumam tika veikti apkopes darbi un tas nebija pieejams elektroenerģijas tirdzniecībai, tāpat trīs dienas apkopes darbi tika veikti Somijas – Igaunijas starpsavienojumam un tirgum nebija pieejami 35% no tā jaudas.
No oktobra AST apskats tiks papildināts vairākas reizes mēnesī, saglabājot savu līdzšinējo datu analīzes periodu – viens mēnesis. Mēneša sākumā līdz 5. datumam tiks publicēti dati par cenām un starpvalstu starpsavienojumu noslodzi, kā arī Baltijā importētās elektroenerģijas apjomu un elektroenerģijas balansēšanas tirgu Baltijā, bet līdz mēneša 20. datumiem tiks publicēta oficiāli apstiprināta Latvijas elektroenerģijas tirgus bilance – dati par elektroenerģijas ģenerāciju un patēriņu Latvijā, ģenerācijas veidiem un to izmaiņām mēneša griezumā.