2011. gada laikā SEB banka bija vienīgā banka Latvijā, kas piešķīra studentiem valsts galvoto studiju un studējošā kredītu un pēc apkopotiem datiem, 2011. gadā kopumā studentiem tika piešķirti 4038 kredīti ar valsts galvojumu, no kuriem tāpat kā pērn 77% bija studiju kredīts, kas paredzēts studiju maksas segšanai, bet 23% studentu ir izvēlējušies studējošā kredītu, kuru izmanto ikdienas vajadzībām.
SEB bankas valdes locekle Ieva Tetere: “Izsniegto kredītu samazināšanās skaidrojama ar vairākiem faktoriem, tanī skaitā ar demogrāfisko situāciju – šobrīd studiju gaitas uzsāk jaunieši, kas dzimuši pirms astoņpadsmit – deviņpadsmit gadiem, kad valstī bija vērojams kritums bērnu dzimstībā. Tomēr neraugoties uz to, mēs esam gandarīti atbalstīt studentus, kuru procentuālais skaits pret kopīgo iedzīvotāju skaitu Latvijā, ir viens no augstākajiem rādītājiem pasaulē.”
Līdzīgi kā iepriekšējos gados arī šogad visaktīvākie bijuši Latvijas Universitātes studenti, jo tiem piešķirti 29% no studiju vai studējošā kredītiem ar valsts galvojumu un RTU studenti, kuriem piešķirti 11%. Trešajā vietā šogad ir ierindojusies Rīgas Stradiņu universitāte ar 9%, kurai vienīgajai no pirmā TOP piecinieka augstskolām ir izdevies palielināt izsniegto kredītu summu. Ceturtajā un piektajā vietā ar 8% no studiju vai studējošā kredītiem ar valsts galvojumu ierindojas Latvijas Lauksaimniecības universitāte un Biznesa augstskola Turība. Finansējumu ar valsts galvojumu mācībām ārvalstu augstskolās izmantojuši 9% studentu no kopējā valsts galvoto kredītu saņēmēju skaita 2011. gadā.
Ja 2010. gadā, kad pirmo gadu studenti varēja saņemt kredītu arī eiro valūtā, to izmantoja 70% un atlikušie 30% ņēma kredītu latos, tad šogad šī proporcija ir ievērojami mainījusies par labu latu valūtai – 55% studējošo šogad kredītu ir ņēmuši latos, bet 45% eiro valūtā.
Ieva Tetere: “Šādas izmaiņas kredīta valūtas izvēlē ir skaidrojamas ar to, ka studenti rīkojas apdomīgi, saprotot, ka kredīta valūtu vēlams pieskaņot pašu vai ģimenes locekļu ienākumu valūtai, jo kredīts citā valūtā saistās ar valūtas risku – valūtas kursa svārstību gadījumā pastāv iespēja, ka nākotnē kredīta summa, konvertējot uz latiem, varētu būtiski palielināties. Turklāt, veicot naudas konvertāciju, ik mēnesi tiek zaudēta daļa naudas.”
Ieva TetereSEBstudenti