Savākti 10 000 parakstu pret vēja elektrostaciju parka izveidi Dobeles un Tukuma novadā

Līdz novembra beigām pret vēja elektrostaciju parka izbūvi Dobeles un Tukuma novados savākti apmēram 10 000 parakstu, žurnālistus informēja viena no parakstu vākšanas iniciatorēm, SIA “Baltic Candles Ltd.” direktore Zita Sāviča.

Parakstus plānots iesniegt vietējās pašvaldībās, un Dobeles pašvaldība iedzīvotājiem jau apsolījusi, ka viņu viedoklis tikšot ņemts vērā.

Aktīvisti sociālajā tīklā “Facebook” izveidojuši arī īpašu grupu “Par Zemgali bez vēja ģeneratoriem”, kurā informē par to, ka tuvāko četru gadu laikā Latvijas vidienē plānots uzbūvēt Latvijā lielāko vēja elektrostaciju parku “Dobele” un “Pienava”, kas atradīsies Dobeles un Tukuma novados, tiešā tuvumā apdzīvotām vietām un putnu ceļiem ar ainavas pārskatāmību vairāku desmitu kilometru platībā.

“Vai variet iedomāties, ka mūsu skaistajā Latvijas lauku ainavā, Zemgales līdzenumā, ilgtermiņā būs izvietots 51 gigantisku, līdz pat 241m augstu, vēja ģeneratoru “mežs” gandrīz “Eifeļa” torņa augstumā ar rotējošiem spārniem, kuru diametrs būs līdz 150 metru – tieši tik cik starpkontinentālā Boeing 747-8 spārnu platums? Tas ir prātam neaptverams, gigantisks apjoms pat Eiropas apmēros, kuru plānot uzstādīt mūsu mazajā Latvijā,” raksta iniciatīvas autori.

Tiek norādīts, ka salīdzinājumam, Brīvības piemineklis ir 42m augsts, Dobeles miltu uzglabāšanas ēka ir 60m (redzama tālu uz visām pusēm), vēja ģeneratori Alsungā ir 77m, Vanšu tilta pilons ir 108m, bet Saules akmens un Sv. Pētera baznīca ir 123m augsti – tas ir gandrīz divas reizes mazāk par plānotajiem milzu vēja ģeneratoriem, turklāt, neveido milzu grupu.

Šī gada 7.septembrī notika Sabiedriskā apspriešana Dobeles un Tukuma novados, kuras laikā iedzīvotāji pārliecinājās, ka šī ir kārtējā afēra projekta attīstītāju un dažu vietējo zemes īpašnieku interesēs, apdraudot Zemgales iedzīvotāju veselību un kaitējot Latvijas dabas vērtībām – ainavai, zemes auglībai, putniem un dzīvniekiem. “Vietējiem iedzīvotājiem ir radušās pamatotas aizdomas, ka grandiozo vēja parka būvniecību iecerēts uzsākt, noklusējot un sagrozot patieso ietekmi uz cilvēkiem, dabu un vidi. Tāpat arī citi Projekta vērtējumi (trokšņi, vibrācija, mirguļošana, putni, ledus lauskas, meliorācijas sistēmas saglabāšana u.c.) ir kritiski vērtējami. Kā atzina paši VĢ Projekta par ietekmi uz vidi speciālisti, viņiem nav iepriekšējas pieredzes šādu projektu izvērtējamam,” pauž protestanti.

Parakstu vākšana turpināsies līdz 20. decembrim, kad, iespējams, pašvaldībā varētu tikt pieņemti lēmumi attiecībā uz vēja parka izveidi.

Savukārt līdzdalības platformā “manabalss.lv” publiskotie dati liecina, ka līdz šodienai tajā iniciatīvu “Par Zemgali bez vēja ģeneratoriem” atbalstījuši vairāk nekā 1860 cilvēki.

Projektu ierosinātājs ir SIA „Dobele Wind” un SIA „Pienava Wind”, kas ir 100% Zviedrijas uzņēmuma “Eolus Vind” AB pārziņā, un tas ir kotēts “Nasdaq”Stockholm fondu biržā.

Foto: Pixabay