Arvien nav izdevies panākt vienošanos par “Gazprom” piederošajām “Conexus” akcijām. Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens žurnālistiem atklājis, ka sarunas par “Gazprom” aiziešanu no dabasgāzes pārvades operatora akcionāru vidus joprojām turpinās.
Ekonomikas ministrs paziņojis, ka joprojām atrodas aktīvā sarunu gāzē un tiek meklēts labākais risinājums. “Tiklīdz mēs būsim pabeiguši, es par to publiski ziņošu,” Latvijas Radio atzina Ašeradens.
Kā zināms, valsts “Augstsprieguma tīkla” personā iegādājusies 34,36% uzņēmuma akciju. Balstoties uz atbildīgo institūciju un piesaistīto neatkarīgo konsultantu veikto vērtējumu un atzinumiem, valdība ir secinājusi, ka Conexus akciju iegāde ir svarīgs valsts enerģētiskās neatkarības un drošības jautājums.
Skaidrojot šo lēmumu, Ministru prezidents Māris Kučinskis norādīja, ka ka līdz gāzes tirgus sakārtošanai un pilnīgai enerģētiskai neatkarībai no Krievijas nevaram riskēt ar nejaušiem pircējiem. Būtiski esot paturēt valsts kontroli pār Inčukalna dabasgāzes krātuvi.
Kā zināms, 2016. gadā, Saeimai atbalstot grozījumus Enerģētikas likumā, tika pieņemts lēmums par dabasgāzes tirgus atvēršanu brīvai konkurencei 2017. gada 3. aprīlī. Vienlaikus tika noteikts, ka līdz tirgus atvēršanai vertikāli integrētam uzņēmumam AS “Latvijas Gāze” ir pienākums izveidot divus juridiski neatkarīgus uzņēmumus – vienu, kas pildīs pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora pienākumus, un otru, kas īstenos dabasgāzes sadales sistēmas operatora un tirgotāja funkcijas. Līdz ar to 2017. gada sākumā tika izveidota AS “Conexus Baltic Grid”, no AS “Latvijas Gāze” nodalot dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas infrastruktūru, t.i. Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un tai piederošo pārvades cauruļvadu infrastruktūru.
Decembra beigās valsts “Augstsprieguma tīkla” personā iegādājusies 34,36% uzņēmuma akciju. Šo paketi drīz varētu papildināta teju tikpat daudz “Gazprom” piederošās “Conexus” akcijas.