Sankciju sadusmota, Ziemeļkoreja draud ar kodoluzbrukumu

Pēc tam, kad Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padome vienbalsīgi piemērojusi Ziemeļkorejai stingrākās un plašākās sankcijas pēdējo divdesmit gadu laikā, Ziemeļkorejas vadītājs Kims Čenuns ir devis pavēli sagatavot šīs valsts kodolarsenālu apsteidzošai lietošanai jebkurā laikā.

Čenuns izdevis rīkojumu dislocēt kodolgalviņas gatavībā, lai tās izšautu jebkurā brīdī. Vašingtona raksturojusi šos Kima draudus kā “pozu”, skaidrojot, ka nav redzējuši, ka Ziemeļkoreja izmēģinātu vai demonstrētu spēju miniaturizēt kodolieroci un to uzmontēt starpkontinentālai ballistiskajai raķetei.

Rezolūcijā pasaules valstīm pieprasīts pret Ziemeļkoreju īstenot bezprecedenta soļus, arī pārbaudīt visas kravas, kas dodas uz Ziemeļkoreju vai tiek vestas no tās. Rezolūcijā arī noteikti jauni tirdzniecības un eksporta ierobežojumi, tai skaitā būs aizliegts eksportēt lielāko daļu valsts dabas resursu, tostarp ogles, dzelzi, zeltu un titānu. Dalībvalstīm būs aizliegts atvērt Ziemeļkorejas bankas un slēgt jebkurus darījumus ar bankām, kas varētu būt saistītas ar Ziemeļkorejas kodolieroču un raķešu programmu.

Tāpat sankcijas aizliegs sniegt apmācības Ziemeļkorejas pilsoņiem tādās jomās kā kosmiskās aviācijas inženierzinātņu un modernu datoru simulācijas. Rezolūcija nosaka, ka uz Ziemeļkoreju tiks aizliegta arī aviācijas degvielas, tai skaitā arī raķešu degvielas, piegāde.

Kā zināms, februāra vidū ASV pastiprinājusi ekonomiskās sankcijas pret Ziemeļkoreju saistībā ar tās provokatīvo kodolizmēģinājumu un raķetes palaišanu.

ASV prezidents Baraks Obama parakstīja likumprojektu par sankciju pastiprināšanu pret Ziemeļkoreju pēc tam, kad nedēļu iepriekš Ziemeļkoreja palaida satelīta raķeti kosmosā un veica savu ceturto pazemes kodolizmēģinājumu.

Līdzšinējās sankcijas attiecas uz jebkuru fizisku vai juridisku personu, kas importētu preces, tehnoloģiju vai apmācību saistībā ar masu iznīcināšanas ieročiem vai iesaistītos cilvēktiesību pārkāpumos un kiberuzbrukumos.

Kā zināms, Ziemeļkoreja jau kopš 2006. gada ir pakļauta plašām starptautiskām un ASV sankcijām, kas tika pieņemtas pēc tās iepriekš veiktiem kodolizmēģinājumiem.

Foto:Prachatai/https://www.flickr.com/photos/prachatai//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/