Saeimas Juridiskā komisija trešdien, 8.septembrī, atbalstīja otrā lasījuma redakciju likumprojektam „Grozījumi Civilprocesa likumā”, kas paredz uzlabot maksātnespējas procedūras, mazināt tiesu noslodzi un paātrināt vispārējo lietu izskatīšanu tiesās.
Civilprocesa normas tiks saskaņotas ar Saeimā jau pieņemto jauno Maksātnespējas likumu, kas stāsies spēkā 1.novembrī, raksta NRA.lv
Likumprojekts paredz virkni normu, kas atvieglos maksātnespējas procesu. Ar likuma grozījumiem tiks izskaustas liekas un neefektīvas procedūras, kā arī precizēta izsoļu norises kārtība. Tiesiskās aizsardzības procesa lietas paredzēts skatīt saīsinātā termiņā uz iesniegto dokumentu pamata, nerīkojot tiesas sēdi.
Turpmāk paredzēts diferencēt valsts nodevas apmēru par maksātnespējas procesa pieteikumu. Ja to iesniegs pats parādnieks, nodevas apmērs būs 50 lati, bet, ja iesniedzējs būs kreditors, tad nodeva būs 250 lati. Šāds atšķirīgs nodevas apmērs noteikts, lai mazinātu iespēju izmantot maksātnespējas procesu kā parādu piedziņas mehānismu. Bieži kreditori, lai piespiestu parādnieku izpildīt savas saistības, izmanto maksātnespējas procesu, nevis parādu piedziņu, kas ir dārgāks un laikietilpīgāks. Savukārt parādniekam nodeva noteikta zemāka, ņemot vērā, ka viņam bieži vien pietrūkst līdzekļu, lai nodrošinātu ar maksātnespējas procesu saistīto pasākumu veikšanu.
Patlaban nodevas apmērs tiek noteikts neatkarīgi no iesniedzēja un ir 100 lati.
Padarot maksātnespējas procesu pieejamāku un raitāku, faktiski maksātnespējīgie uzņēmumi tiks izslēgti no aprites, mazinot uzņēmējiem risku, ka darījumu partneris nevarēs pildīt savas saistības. Tas palīdzēs stabilizēt un uzlabot uzņēmējdarbības vidi, norāda likumprojekta autori.
Savukārt fiziskajām personām jaunais regulējums ļaus atbrīvoties no neizpildāmām parādu saistībām un nodrošinās otro iespēju sākt atbildīgu un maksātspējīgu dzīvi, norāda likumprojekta autori.
Padarot tiesiskās aizsardzības procesu efektīvāku un elastīgāku, tas būs vieglāk piemērojams, tādējādi sekmējot parādnieku maksātspējas atjaunošanos.
Par grozījumiem Civilprocesa likumā otrajā un trešajā lasījumā vēl jālemj Saeimai.
Autors: NRA.lv