Saeima ceturtdien, 15. martā, izskatīšanai komisijām nodevusi grozījumus likumā par “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”, kas paredz noteikt 11. novembri par oficiālu svētku dienu, kurā godināt latviešu karavīrus.
Saeima lēma grozījumus likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” nodot izskatīšanai Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā.
“Par” ieceres nodošanu komisijām balsoja 77 deputāti, “pret” astoņi parlamentārieši, savukārt trīs deputāti balsojumā atturējās.
Likuma grozījumus virzīja partija “Vienotība”, kuras ieskatā Lāčplēša diena kā oficiāla brīvdiena būtu cieņpilns žests un saliedējoša iniciatīva gan Latvijas simtgadē, gan sagaidot Bermontiādes simtgadi 2019. gadā.
Partija atgādināja, ka 2019.gadā tiks atzīmēta 100. gadadiena kopš 1919.gada 11.novembra, kad Latvijas valsts armija guva uzvaru pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb t.s. Bermonta karaspēku. Pieminot šo notikumu, 11.novembris jeb Lāčplēša diena šobrīd noteikta kā oficiāla atceres diena, lai godinātu Latvijas brīvības cīnītājus.
“Sabiedrībā jau ir vērojams, ka nav tikai runa par Rīgas atbrīvošanu Bermonta laikā 11.novembrī 1919.gadā, bet šī diena jau tiek svinēta visā Latvijā. Ir armijas parādes katrā pilsētā gandrīz jau, un cilvēki nāk ar svecītēm. Un tā nav nekāda sēru diena vairāk, tā ir svētku diena, jo tas ir tas, kas ļāva nodibināties 18.novembrim. Nebūtu uzvarējuši 11.novembrī, nebūtu mums 18.novembris,” uzrunājot parlamentu norādīja deputāts Atis Lejiņš (V).
Tajā pašā laikā Saeima ceturtdien noraidīja ieceri 16. martu noteikt par atceres un atzīmējamo dienu, nenododot komisijām izskatīšanai Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”—”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (NA) sagatavotos grozījumus.
Foto: Saeimas kanceleja