Šodien plkst.11 notiks Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde, kurā deputāti izskatīs vairāk nekā 160 saņemtus priekšlikumus grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā.
Kā zināms, Saeima augusta sākumā konceptuāli atbalstīja Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumu projektu, kas paredz noteikt, ka pēc 1. oktobra darba devējam būs tiesības atlaist darbiniekus, kas nebūs ieguvuši Covid-19 drošības sertifikātu, kas apliecina vai nu vakcinēšanās vai izslimošanas faktu.
Likumprojekts paredz, ka par epidemioloģiski drošiem pakalpojumiem valsts institūcijās būtu uzskatāmi pakalpojumi, kurus sniedz un saņem personas, kurām ir sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas pret Covid-19 infekciju vai pārslimošanas faktu. Tāpat plānots, ka sertifikāts būs nepieciešams pakalpojumu sniedzējiem veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un izglītības jomā.
Ja darbinieks nebūs ieguvis nepieciešamo sertifikātu, darba devējs ar viņa piekrišanu darbinieku varēs pārcelt citā piemērotā darbā vai nodrošināt pienākumu veikšanu attālināti uz laiku līdz sertifikāta iegūšanai, bet ne ilgāk kā uz trim mēnešiem. Ja tas nebūs iespējams, darba devējam būs tiesības darbinieku atstādināt no darba līdz brīdim, kad darbinieks iegūst sertifikātu. Plānots, ka tas būs iespējams uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem, paredz iecerētās izmaiņas.
Deputāti Evija Papule un Vjačeslavs Dombrovskis iesnieguši virkni priekšlikumu, paredzot, ka pedagogi var pildīt darba pienākumus arī ar apliecinājumu par negatīvu Covid-19 testa rezultātu, kuru izmaksas segtu no valsts budžeta, kā arī atceļot prasību par nepieciešamību skolēniem lietot mutes un deguna aizsegu izglītības iestādes telpās – gan klasēs, gan koplietošanas telpās.
Līdzīgus priekšlikumus iesniedzis arī deputāts Jānis Dombrava (NA) un parlamentāriete Janīna Kursīte-Pakule (NA).
Tāpat opozīcijas pārstāvji rosina nenoteikt termiņu kādā darba devējam aizliegts uz laiku atstādināt no darba vai izbeigt darba tiesiskās attiecības ar sievieti, kura baro bērnu ar krūti. Pret šādu termiņu iebildis ir arī deputāts Artuss Kaimiņš, kurš rosinājis šādas tiesības noteikt līdz bērna trīs gadu vecumam.
Savus priekšlikumus iesnieguši arī citi politiķi, tai skaitā no Zaļo un zemnieku savienības un Saskaņas.