Otrdien pie Ministru kabineta (MK) notika Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) studentu, darbinieku un atbalstītāju pikets “Dzīvā ķēde”, kurā tika prasīts pārtraukt RPIVA likvidāciju.
Ministru kabinetā joprojām notiek sēde, kurā tiek lemts par RPIVA turpmāko likteni. Pie ēkas pulcējušies pāris simti skolas studentu un darbinieku, lai, izveidojot “dzīvo ķēdi”, protestētu pret izglītības iestādes slēgšanu.
Protesta pikets “Dzīvā ķēde” pie Ministru kabineta tiek uzskatīts kā noslēguma posms RPIVA Studentu parlamenta rosinātai, nedēļu garajai protesta akcijai “Dzīvā ķēde”, kur pret akadēmijas likvidēšanu apvienojās studenti, mācībspēki, atbalstītāji – Rīgā un visās 8 filiālēs Latvijā – Alūksnē, Cēsīs, Kuldīgā, Tukumā, Madonā, Jēkabpilī, Bauskā un Ventspilī – apliecinot, ka ir vienoti ne tikai par savu akadēmiju, bet iestājas par tiesisku un demokrātisku Latviju.
Piketā studenti un RPIVA atbalstītāji aicināja apturēt akadēmijas likvidāciju un uzsākt plašas, vispārējas konsultācijas ar visām iesaistītām pusēm, lai katram būtu skaidrs pārmaiņu process un iespējamie ieguvumi.
Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) valdības sēdē atzina, ka “divu mēnešu drāmā izskanējuši dažādi viedokļi”, taču tagad jāpanāk vienošanās.
Saskaņā ar Izglītības ministrijas ieceri augstskolu plānots likvidēt no šā gada 1. oktobra, pievienojot Latvijas Universitātei. Līdz ar to izmaiņas skars aptuveni trīs ar pusi tūkstošus studējošo. Paredzēts, ka lielāko daļu programmu pārņems Latvijas Universitāte, bet vēl dažas – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija.
Lai gan jautājuma saskaņošana notiek jau ilgāku laiku, vairākām augstākās izglītības procesā iesaistītajām organizācijām joprojām ir iebildumi.
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga uzsvēra, ka RPIVA likvidācija nav pietiekama izdiskutēta un šis lēmums ir sasteigts.
LIZDA un arī citas organizācijas vairākkārtīgi norādījušas Izglītības un zinātnes ministrijai uz nepilnībām sagatavotajos dokumentu projektos par akadēmijas likvidāciju, taču tie nav ņemti vērā pēc būtības.
Foto: RPIVA