Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) parādnieku Rīgā ir apmēram 50 000, bet starp viņiem ir arī cilvēki ar dažu centu lielu parādu. Un pēdējos gados NĪN parādnieku skaits samazinās, saka Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis.
Šajās dienās sociālo tīklu lietotāji aktīvi komentēja kādu ierakstu: «Saņemot brīdinājumu, ka mans NĪN parāds tiks nodots tiesu izpildītājiem, piekritu viņu verdziskajiem noteikumiem – parādu nomaksāt 3 gadu laikā. Bet… pirmā iemaksa par novembri = visai manai pensijai. Tas nekas, ka esmu vecs, slims… viņiem taču ļoti vajag manu naudu.» Turpat lasāma informācija, ka Rīgas domes deputāti nobalsojuši par 1300 NĪN parādnieku – Rīgas iedzīvotāju un komersantu – īpašuma atsavināšanu jeb nodošanu tiesu izpildītājiem. Un ka Rīgā esot 68 000 parādnieku, vēsta NRA.lv.
Ziedonis skaidro, ka zvērinātiem tiesu izpildītājiem piedziņas lietas nodod tad, kad visi citi parāda atgūšanas veidi nav palīdzējuši. Iedzīvotājiem divas reizes gadā (arī uz elektronisko pastu un mobilo tālruni) izsūta brīdinājumus un atgādinājumus, ka izveidojies parāds. I. Ziedonis atzīst, ka nereti parāds izveidojas objektīvu iemeslu dēļ, bet rīdziniekiem ir dota iespēja izskaidrot situāciju Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē un vienoties par parāda nomaksas grafiku. «Mēs vienmēr nākam pretī nodokļu maksātājiem. Bet, ja cilvēks pats neko nedara, mums nav instrumentu, kā palīdzēt,» saka pārvaldes priekšnieks. Ja pusgadu cilvēks par parādu neliekas ne zinis un nav panākta vienošanās par nomaksas grafiku (ar parāda nomaksas laiku līdz pat trim gadiem; iepriekš – uz vienu gadu), tad jautājumu skata Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā. Pēc tam lietu nodod zvērinātam tiesu izpildītājam. Taču arī viņš uzreiz neķeras klāt parādnieka mantai, bet aicina mēneša laikā nokārtot parādsaistības vai sastādīt parāda nomaksas grafiku. Ja parādnieks nav pretimnākošs, tad gan parāda piedziņu vērš uz īpašumu. I. Ziedonis noliedz, ka NĪN parāda dēļ kāds tiktu izlikts uz ielas. 95 procentos gadījumu NĪN tiek samaksāts. Tomēr var būt situācijas, kad ir gan NĪN parāds, gan nenomaksāta hipotēka, un tad bankas atņem īpašumu. Un nevar būt situācija, kad pensionāram tiek apķīlāta visa pensija – veicot ieturējumus no pensijas, tiek saglabāti līdzekļi minimālās darba algas apmērā un, ja ir apgādībā esoši nepilngadīgi bērni, tad arī uz viņu rēķina no pensijas netiek ieturēta vēl papildu naudas summa.
NĪN aprēķināšanas kārtību nosaka valsts, pašvaldībām ir tiesības piemērot nodokļa atlaides. Rīgā tādas ir 90, 70 un 50 procentu apmērā. Atvieglojumu summa, ko 66 000 rīdzinieku pašlaik saņem par NĪN, ir aptuveni 7,5 miljoni eiro. Aizvien ir rīdzinieki, kuri nezina, ka viņiem pienākas nodokļa atlaide. Tā noticis arī ar mākslinieci Džemmu Skulmi. Viņas īpašumam Mežaparkā noteikts gandrīz 3500 eiro liels NĪN gadā, bet vienlaikus pienācās 50 procentu atlaide, ko ģimene nebija zinājusi un izmantojusi.
UZZIŅAI
NĪN aprēķināšanai par pamatu tiek ņemta īpašuma kadastrālā vērtība, ko aprēķina Valsts zemes dienests. NĪN tiek aprēķināts no kadastrālās vērtības pēc stāvokļa taksācijas gada 1. janvārī. Informācija par NĪN atlaidēm – Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 198 Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtība Rīgā.
Antra Gabre
Foto: StockSnap/https://pixabay.com/en/users/StockSnap-894430/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/