2024. gada septembrī, salīdzinot ar 2023. gada septembri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 3,4 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis saruka par 6,4 %, eksportētajai produkcijai – par 0,5 %. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājās par 0,1 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 0,9 %.
Ražotāju cenu līmeni gada laikā visvairāk ietekmēja cenu samazinājums elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē, kā arī koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā. Paaugstinoša ietekme bija atkritumu savākšanā, apstrādē un izvietošanā; materiālu pārstrādē, kā arī atsevišķu pārtikas produktu ražošanā.
2024. gada septembrī, salīdzinot ar augustu, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,3 %. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 0,5 %, eksportētajai produkcijai – par 0,1 %. Eksportam uz eirozonas valstīm cenu līmenis palielinājās par 0,3 %, savukārt eksportam uz ārpus eirozonas valstīm samazinājās par 0,4 %.
Pazeminoša ietekme uz kopējo ražotāju cenu līmeni mēneša laikā bija cenu samazinājumam elektroenerģijas tirdzniecībā un ražošanā, kā arī koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā. Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam atsevišķu pārtikas produktu ražošanā, kā arī atkritumu savākšanā, apstrādē un izvietošanā; materiālu pārstrādē.
Ražotāju cenu indekss rūpniecībā ir īstermiņa statistikas rādītājs, kas raksturo rūpniecības produkcijas un pakalpojumu cenu pārmaiņas noteiktā laika periodā.
Lai novērtētu, cik lielā mērā noteikta nozare ietekmē kopējo ražotāju cenu indeksu rūpniecībā, jeb kāds ir šīs nozares ieguldījums kopējā ražotāju cenu indeksā rūpniecībā, tiek veikts ietekmes aprēķins. Nozares ar nelielām cenu pārmaiņām, bet lielu īpatsvaru indeksā, kopējo ražotāju cenu indeksu rūpniecībā var ietekmēt vairāk nekā nozares ar nelielu īpatsvaru indeksā, bet lielām cenu pārmaiņām.
Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz vairāk kā 600 uzņēmumu. Ražotāju cenu indeksa rūpniecībā aprēķinos papildus izmanto arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātos tarifus atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem. Indeksa aprēķinos tiek izmantotas vairāk kā 2,5 tūkstoši cenu, no tām ap 1,4 tūkstoši par vietējā tirgū un vairāk kā 1,1 tūkstotis par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.