Abas saimniecības, kurās Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) laboratoriski atklāja Q drudža antivielas govju asinīs, joprojām turpina nodot pienu pārstrādei.
Tikai tādā gadījumā, ja konstatēs dzīvnieku saslimstību ar Q drudzi un govis būs jāārstē ar antibiotikām, saimniecības nedrīkstēs realizēt ne pienu, ne gaļu. Abās saimniecībās, kurās PVD veic pārbaudes, ir noteikti dzīvnieku pārvietošanas ierobežojumi, bet ne tik skarbi, kādi ir, piemēram, Āfrikas cūku mēra gadījumā.
PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere NRA.lv uzsvēra, ka šobrīd Pārtikas un veterinārais dienests izmeklē atsevišķus liellopu abortu gadījumus, kas notikuši divos ganāmpulkos Latvijā, jo ir aizdomas, ka abortus varētu būt izraisījis Q drudzis. Saskaņā ar dzīvnieku infekcijas slimību apkarošanas plānu PVD ir jāizmeklē visi liellopu abortu gadījumi, lai pārliecinātos, vai tos nav izraisījusi kāda no dzīvnieku infekcijas slimībām, arī Q drudzis.
«Nevienā no abiem ganāmpulkiem nav konstatētas dzīvnieku saslimšanas ar Q drudzi, taču laboratoriski ir atklātas Q drudža antivielas dzīvnieku, kam bijuši aborti, asinīs. Tas liecina par to, ka liellopi ar šo slimību ir saskārušies un slimība, visticamāk, šajos ganāmpulkos ir cirkulējusi,» skaidroja I. Meistere.
Q drudzis ir zoonoze – slimība, ar kuru var slimot gan dzīvnieki, gan cilvēki, tādēļ cilvēkiem, kuri aprūpē dzīvniekus, ir jāievēro biodrošības pasākumi un jānodrošina regulāra veterinārā uzraudzība, nekavējoties informējot veterinārārstu par jebkuru dzīvnieku saslimšanu. Drudzis govīm izpaužas ar temperatūras paaugstināšanos, izslaukumu samazināšanos un abortiem. Taču dzīvnieki var slimot arī bez acīm redzamām pazīmēm.
PVD speciāliste skaidroja, ka Q drudzi dzīvniekiem ārstē ar antibiotikām. «Taču, tā kā šobrīd Q drudzis nav konstatēts nevienam liellopam, abas saimniecības, kuras ir nonākušas PVD redzeslokā, joprojām drīkst nodot pienu pārstrādei. Gadījumā, ja Q drudzis tiks konstatēts, saimniecības nevarēs nodot pārstrādei ne pienu, ne gaļu, jo Q drudzis tiek ārstēts ar antibiotikām un to atliekvielas paliek gan pienā, gan gaļā. Lieguma periods ir atkarīgs no tā, cik ilgi un kādas zāles tiek izmantotas dzīvnieku ārstēšanā,» sacīja I. Meistere.
Pārtikas un veterinārais dienests atgādina, ka Q drudzis nav vienīgā zoonoze, ar kuru dzīvnieki var slimot, tādēļ drošāk uzturā ir lietot termiski apstrādātu pienu (govs un kazas), neatkarīgi no tā, no kādas saimniecības – lielas vai mazas – piens ir nācis.
Ilze Šteinfelde