Pasaules Veselības organizācija (PVO) aicinājusi nedramatizēt riskus, ko Ķīnā un pasaulē var radīt koronavīrusa uzliesmojums.
Kopumā pasaulē ziņots par 20 438 laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem, ko raisīja jauns koronavīruss (2019-nCoV). 425 pacienti ar nopietnām blakusslimībām ir miruši.
Saistībā ar koronavīrusu, Pasaules Veselības organizācija 30. janvārī izsludināja starptautisko ārkārtas situāciju saistībā ar jaunā koronavīrusa infekcijas uzliesmojumu Ķīnā.
Lai arī tā paziņojusi, ka jaunais koronavīruss ir uzskatāms par pasaules mēroga veselības krīzi, PVO vadība šonedēļ izplatījusi ziņu, kurā norādījusi, ka nav iemesla īstenot pasākumus, kas nevajadzīgi traucē starptautiskos ceļojumus un tirdzniecību.
“Mēs aicinām visas valstis pieņemt lēmumus, kas ir balstīti uz pierādījumiem un situācijas analīzi. Organizācija ir gatava sniegt konsultācijas jebkurai valstij,” pausts paziņojumā.
Visticamāk, šāds paziņojums saistīts ar ziņām par būtisku Ķīnas biržu indeksu samazināšanos, kas var veicināt pasaules ekonomikas recesiju.
Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS koronavīruss, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi.
2019-nCoV infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms, iespējams, ka tā arī ir zoonoze, jo daļa saslimušo bija saistīti ar Uhaņas Dienvidķīnas Jūras produktu un dzīvnieku tirgu. Ir apstiprināta 2019-nCoV pārnešana no cilvēka uz cilvēku, tomēr, lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.