PVD: Āfrikas cūku mēris turpina apgūt jaunas teritorijas

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) turpina izplatīties, šobrīd tas ir nonācis Zemgalē un virzās uz Bausku, otrdien LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vadītājs Māris Balodis.

Balodis skaidroja, ka ņemot vēra iepriekšējo gadu pieredzi, tieši jūlijā, kā arī augustā un pat vēl septembrī slimība, visticamāk, turpinās apgūt jaunas teritorijas. “Tās izplatību sekmē gan dzīvnieku, gan cilvēku pārvietošanās, kā arī klimatiskie apstākļi, jo Latvijā ierastie laika apstākļi ir labvēlīgi ĀCM izplatībai,” skaidroja PVD vadītājs.

Balodis atkārtoti aicināja visus Latvijas mājas cūku turētājus stingri ievērot visus noteiktos biodrošības pasākumus. Viņš atzina, ka vairums – 89% – tos ievēro, taču neliela daļa nosacījumus tomēr ignorē, tādējādi apdraudot ne tikai savu, bet arī apkārt esošo saimniecību drošību un pastāvēšanu. Tāpat aicinātie tiek arī mednieki pievērst pastiprinātu uzmanību notikumiem mežā un stingri ievērot medību higiēnu.

Jau ziņots, ka Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmoreiz reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām Baltkrievijas robežas tuvumā. Šogad Āfrikas cūku mēris Latvijā konstatēts 580 mežacūkām. Savukārt mājas cūkas šogad nav slimojušas.

PVD aicina ievērot biodrošības pasākumus:

– cūkas nedrīkst turēt āra aplokos, jānovērš to kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
– nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās;
– nedrīkst lietot pakaišus, ja pastāv aizdomas, ka tiem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
– cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus, sevišķi, ja cūku novietne atrodas tuvu mežam;
– nedrīkst cūkām izbarot pārtikas atkritumus;
– kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
– pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi;
– ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Bioloģiskā drošība ir pasākumu komplekss, kuru ievērojot, var pasargāt dzīvniekus no saslimšanas ar infekcijas slimībām un maksimāli samazināt infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā. Par biodrošības pasākumu ieviešanu un izpildi novietnēs, kurās tur un audzē cūku sugas dzīvniekus, tajā skaitā dezinfekcijas līdzekļu iegādi, atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

Foto:Jai79/https://pixabay.com/en/users/Jai79-498637//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/