Akciju tirgus sasniedz arvien jaunus rekordus
Martā finanšu tirgi turpināja augšupeju, akciju tirgiem sasniedzot jaunus vēsturiski augstākos punktus gan ASV, gan Eiropā. Kas ir tirgus dalībnieku optimisma cēlonis, un kādas EURIBOR likmes šogad paredz tirgus dalībnieki?
ASV akciju indeksa vērtība martā pieauga par 3,2 %, kamēr Eiropa uzrādīja nedaudz labāku sniegumu ar 4,0 % cenu kāpumu. To galvenokārt ietekmēja tehnoloģiju sektora augšupeja un tirgus dalībnieku optimisms par sagaidāmajiem procentu likmju kritumiem šogad. Arī attīstības valstu akcijas, sekojot spēcīgiem rezultātiem februārī, uzrādīja salīdzinoši labu sniegumu – to vērtība pakāpās par 2,5 %.
Par spīti lielākām svārstībām martā obligāciju sektorā cenu kāpumu varēja novērot visās lielākajās klasēs, starp kurām indeksu līmenī visspilgtāk izcēlās attīstības valstu obligācijas ar 1,6 % kāpumu. Tām sekoja Eiropas un ASV investīciju reitinga obligācijas ar 1,2 % pieaugumu.
Kādas ir prognozes par EURIBOR likmes kritumu?
ECB marta sēdē atstāja procentu likmes nemainīgas pie 4,0 % – 4,5 % atzīmes, kā arī paziņoja par inflācijas un ekonomikas izaugsmes prognožu pazemināšanu. Tirgus dalībnieki patlaban uzskata, ka tieši jūnijā ECB varētu spert pirmo soli likmju mazināšanas virzienā, bet gada otrajā pusē pazemināt likmes vēl trīs reizes. Tādējādi, depozīta likme, kurai cieši seko līdzi EURIBOR, gada beigās varētu pazemināties līdz 3 %, bet nākamajos gados nostabilizēties 2,25 – 2,50 % apgabalā.
Eirozonas gada inflācija februārī palēninājās līdz 2,6 % no 2,8 % gada sākumā. Energoresursu deflācija februārī mazinājās, taču to atsvēra lēnāks pārtikas cenu kāpums gada griezumā un pamatinflācijas sabremzēšanās līdz 3,1 % no 3,3 % pirms mēneša. Eirozonas uzņēmēju noskaņojums martā turpināja uzlaboties, ko noteica pakalpojumu sniedzēju pieaugošais optimisms, taču tai pašā laikā ražotāju noskaņojums pasliktinājās. Ražotājus galvenokārt ietekmēja negatīvisms Vācijā un Francijā, ko daļēji atsvēra uzlabojumi citās reģiona valstīs. Mājokļu būvniecības sektors joprojām turpina stagnēt par spīti nelielam aktivitātes pieaugumam februārī.
Likmju kritumu gaida arī ASV
ASV FRS marta sēdē procentu likmes atstāja nemainīgas, bet tajā pašā laikā FRS pārstāvji joprojām paredz, ka likmes šogad tiks samazinātas par 0.75 procenta punktiem. ASV inflācija februārī paātrinājās līdz 3,2 % no 3,1 % pirms mēneša. Pamatinflācija otro mēnesi pēc kārtas apsteidza analītiķu prognozes, augot par 0,4 % mēneša griezumā. Gada izteiksmē tā sabremzējās līdz 3,8 % februārī.
Pēc jaunākajām FRS prognozēm tiek sagaidīts, ka ASV IKP šogad augs straujāk nekā sākotnēji gaidīts – par 2,1 %, tikmēr arī inflācija tiek prognozēta nedaudz augstāka. ASV esošo mājokļu segmenta atlabšana februārī turpinājās, pārdošanas apjomiem uzrādot trešo pieaugumu četru mēnešu laikā. Martā turpināja uzlaboties arī ASV būvnieku noskaņojums mājokļu sektorā, kas pirmo reizi kopš pērnā gada vasaras atgriezās pozitīvajā zonā. Spēcīgus datus februārī uzrādīja ASV darba tirgus, reģistrējot 275 tūkstošus jauno darbinieku, kas apsteidza arī analītiķu prognozes, taču bezdarba līmenis pakāpās līdz 3,9 % no 3,7 % janvārī.
Ķīnas ekonomika atgūstas
Pēc spēcīga cenu kāpuma februārī, arī martā attīstības valstu akcijas turpināja augšupeju. Ķīnas akciju vērtība indeksa līmenī pieauga par nepilnu procentu, ko galvenokārt ietekmēja ražošanas sektora aktivitātes atlabšana. Tas raisīja cerības, ka Ķīnas ekonomiskā atgūšanās tomēr varētu uzņemt apgriezienus. Taču jāņem vērā, ka nedienas nekustamo īpašumu sektorā turpinās – pārdošanas apjomi samazinājās par vidēji 46 % mēneša laikā. Tāpat joprojām vērojamas saspringtas attiecības starp ASV un Ķīnu, jo īpaši, tādos sektoros kā tehnoloģija un ražošana.
Kārlis Purgailis, bankas Citadele meitas uzņēmuma CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs