Šonedēļ Ģenerālprokuratūra, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kā arī visi Saeimas deputāti saņēmuši iesniegumus, kuros darīti zināmi konstatētie fakti attiecībā uz Nacionālās Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļa, Latvijas Filmu padomes priekšsēdētāja, nodibinājuma Rīga 2014 Mākslinieciskās padomes locekļa Ginta Grūbes ieņemtajiem amatiem un saņemtajām naudām.
2012. gadā, stājoties amatā NEPLP, tobrīd jaunais padomes loceklis Gints Grūbe pameta SIA Mistrus Media valdes priekšsēdētāja amatu. Tajā pašā laikā viņš paliek puses kapitāldaļu īpašnieks — tātad patiesā labuma guvējs un naudas saņēmējs (saņēmis honorāru, lielāku nekā algu NEPLP). Iznāk — viņš kā sabiedrisko mediju uzraugs pārrauga LTV, kura citu starpā pārraida Mistrus Media produktus.
Vienlaikus Mistrus Media pēdējo trīs gadu laikā saņēmusi 355 tūkstošus latu no Nacionālā Kinocentra savu radošo ambīciju realizēšanai. Piemēram, 2013. gadā vien Mistrus Media savāca 225 000 latus, kas veido apmēram 30% no kopējā pagājušogad valsts veltītā finansējuma filmu nozarei.
Gints Grūbe to panācis, ieņemot Latvijas Filmu padomes priekšsēdētāja posteni. Filmu padome ar savu darbu ietekmē valsts līdzekļus dalošā Kinocentra darbību un formulē tos nosacījumus, pēc kuriem Kinocentram jāvadās, dalot jau tā samērā trūcīgo valsts finansējumu filmu nozarei. Tātad Mistrus Media (pretstatā visām pārējām filmu studijām) jau iepriekš bija lietas kursā par valsts vārdā definētajām prioritātēm, kas ir ļāvis firmai pieteikt tieši tādus projektus, kādi atzīti par prioritātēm.
Visbeidzot, nodibinājums Rīga 2014 — struktūra, kas koordinē visu programmu un pasākumu kompleksu, kas saistīti ar Rīgu kā Eiropas Kultūras galvaspilsētu šajā gadā. Šo nodibinājumu, kuru finansē galvenokārt no valsts un pašvaldību līdzekļiem, vada speciāli izveidota Mākslinieciskā padome, kurā sēž arī NEPLP loceklis Gints Grūbe. Viņa firma saņēmusi 53 529 eiro. Tātad valsts un pašvaldības naudas sadales rezultātu izvērtēšanu veic Mākslinieciskā padome, kurā sēž naudas saņēmēju firmas līdzīpašnieks, producents, režisors un projektu autors Gints Grūbe.
Situācija, kurā viena persona valsts un pašvaldības naudu dala, saņem, iztērē — un beigās vēl uzrauga visu nozari kopumā, liecina par vismaz trīskāršu interešu konfliktu. Atbilstošās ziņas tagad nosūtītas prokuratūrai, KNAB un Saeimai, lai atbildīgās valsts amatpersonas varētu izlemt, ko iesākt ar Gintu Grūbi. Demokrātiskā Eiropas valstī šādai situācijai īsti vieta nebūtu — tas atgādina drīzāk Krieviju, kur Dmitrijs Kiseļovs vienlaikus ir TV kanāla redaktors, raidījumu vadītājs un Kremļa galvenais propagandists, kurš saņem par to naudu.
Imants Liepiņš, starptautiskās organizācijas Reporters Sans Frontieres (Reportieri Bez Robežām) līdzstrādnieks Baltijas valstīs
Foto: Rīga 2014, Kaspars Garda