Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) netaisās atkāpties no e- veselības ieviešanas, norādot, ka, lai sakārtotu veselības aprūpes nozari, nepieciešama precīza uzskaite par cilvēkiem, kas saņem valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.
Intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” apstiprināja, ka sistēma darbojas un par spīti tās problēmām, viņš netaisās atkāpties no ieceres par tās ieviešanu.
Pēc viņa sacītā, tā ir tiešā mērā saistīta ar ieviesto veselības likumu, kas paredz no 2019. gada sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus tikai sociālā nodokļa maksātājiem.
Premjers uzsvēra, ka ir jāsaņem pilna informācija par to, cik cilvēki saņem pakalpojumus, lai varētu precīzi plānot naudu veselības nozarei.
Kučinskis nevēlas aizrauties ar vainīgo meklēšanu un skaidrošanu, kāpēc sistēmas ieviešana nebija veiksmīga, daudz svarīgāk esot turpināt darbu.
Jau ziņots, ka, lai nodrošinātu finansējumu veselības aprūpei un obligāto veselības apdrošināšanu, jau no šī gada par vienu procentpunktu palielināja sociālo nodokli. Pērn darba devēja sociālās apdrošināšanas iemaksas likme bija 23,59%, bet darba ņēmēja likme – 10,5%, no šī gada tā ir darba ņēmējam 24,09, bet darba devējam – 11%.
Kā zināms, 2017. gada decembrī Saeima apstiprināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu.
Jaunais regulējums paredz valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimumu, ko saņems visi iedzīvotāji neatkarīgi no iemaksu veikšanas veselības apdrošināšanai. Tajā ietilps neatliekamā medicīniskā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta sniegtie pakalpojumi, kā arī kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces.
Savukārt, lai vēl papildus veselības aprūpes minimumam varētu saņemt arī citus valsts apmaksātus pakalpojumus, iedzīvotājiem būs jāpiedalās valsts obligātajā veselības apdrošināšanā. Tiesības uz apdrošināšanas grozā iekļautajiem pakalpojumiem būs sociāli apdrošinātai personai, kā arī tiem, kuri brīvprātīgi veikuši veselības apdrošināšanas iemaksas.
Plānots, ka jaunā veselības apdrošināšanas sistēma sāks darboties 2019. gadā, bet tiesības uz pakalpojumiem valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros būs personām, kuras iepriekšējā gadā bijušas sociāli apdrošinātas vai pašas veikušas iemaksas veselības apdrošināšanai.
Patlaban iedzīvotāji valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus var saņemt neatkarīgi no sociālo iemaksu veikšanas, un līdz ar to pakalpojumi tiek sniegti bez tiešu, uz veselības aprūpi vērstu, nodokļu maksāšanas.
Foto: Saeimas kanceleja