Potenciālie deputāti miljonus glabā zeķē

Potenciālie deputāti miljonus glabā zeķē

Neraugoties uz skaidras naudas uzkrājumu radītajām aizdomām par iespējamu amatpersonas negodprātību, Saeimas deputātu kandidāti, aizbildinoties ar neuzticību bankām, lielas summas glabā skaidrā naudā.

Jau vairākus gadus politisko norišu analītiķi un pretkorupcijas jautājumu speciālisti uzstājīgi atkārto, ka lieli skaidras naudas uzkrājumi rada papildu aizdomas par amatpersonas iespējamo negodprātību tagad vai nākotnē. Ir izvirzītas pat teorijas, ka dažs Saeimas deputāta amata kandidāts apzināti deklarē lielākus skaidras naudas uzkrājumus nekā patiesībā, jo cer savtīgi izmantot ieņemamo amatu un saņemt kukuļus, kuri valsts acīs šādā veidā preventīvi tiek legalizēti, raksta NRA.lv.

Lai izvairītos no šādām spekulācijām un ieviestu kārtību šajā jautājumā, augusta beigās valsts sekretāru sanāksmē pieteikts likumprojekts, kas paredz grozīt normatīvos aktus, lai amatpersonām, to skaitā arī Saeimas deputātiem, par pienākumu uzliktu skaidras naudas uzkrājumus ieskaitīt savā kontā. Līdz tam daudzi gan esošie Saeimas deputāti, gan uz šo amatu kandidējošie joprojām dod priekšroku skaidrai naudai.

Izvērtējot 11. Saeimas vēlēšanās startējošo politisko partiju reitingu līderu deputātu kandidātu deklarācijas, Neatkarīgā konstatēja, ka sešu vadošo partiju deputātu kandidāti mājās kopā glabā 2,3 miljonus latus skaidrā naudā.

Lielākais skaidras naudas depozīts ir Šlesera Reformu partijas/LPP/LC kandidātam Dzintaram Poļakam. Kopumā Dz. Poļaka saraksta biedri uzrādījuši 742 tūkstošus latu skaidras naudas uzkrājumus, bet pats Dz. Poļaks sev vien zināmā vietā nolēmis glabāt 180 tūkstošus latu. Neatkarīgajai viņš paziņoja, ka naudu saņēmis dividendēs. Par vērā ņemamajiem uzkrājumiem interesējies arī Valsts ieņēmumu dienests, taču nekā nelikumīga nav atklājis. Arī nodokļi par šo naudu esot nomaksāti. Bankā noguldīt savu kapitālu viņš nevēloties, jo ģimenei ir slikta pieredze ar bankās noguldītajiem līdzekļiem. Tie mēdzot izkūpēt gaisā, saka Dz. Poļaks, pieminot Bankā Baltija pazudušos mātes uzkrājumus.

Arī deputāta kandidāts no Vienotības saraksta Edgars Krūmiņš bankām un to piedāvātajiem procentiem neuzticas. Tāpēc skaidrā naudā viņš glabā 76 tūkstošus latu. Viņš ir pārliecināts, ka vienmēr jābūt pieejamai skaidrai naudai. «Esmu uzticējies iestādēm un palicis bešā. Man nepatīk likt bankās uz procentiem, jo tie pat nespēj atpelnīt inflāciju. Tāpēc apgrozu naudu savos darījumos. Nopelnīt nesanāk, bet nodrošinos, ka tā arī nepazūd,» saka E. Krūmiņš. Viņš jebkurā brīdī spējot uzrādīt deklarētos skaidrās naudas uzkrājumus.

Līdzīgās domās ir arī naudaszīmju uzkrājumu rekordists no Saskaņas centra saraksta – Igors Zujevs. No 389 tūkstošiem latu skaidrā naudā, kurus uzrādījuši viņa sarakstā esošie kandidāti, I. Zujeva kapitāls ir 47 tūkstošu latu vērts. Arī viņš apgalvo, ka naudas izcelsmes likumību un tās esamību jau pierādījis Valsts ieņēmumu dienestam. Naudu glabāt pie sevis, nevis kredītiestādēs viņš izvēlējies, jo trūkst uzticība banku sistēmai.

Lielākais skaidras naudas uzkrājējs Zatlera Reformu partijā ir Valdemārs Gailītis, kas šīs partijas listē ir arī lielākais parādnieks. Viņš deklarējis 127 tūkstošus latu skaidras naudas uzkrājumus un 1,7 miljonus latu parādus. V. Gailītis pamanījies arī aizdot vērā ņemamu summu – 2,4 miljonus. Vienīgais īpašums, ko uzrādījis šis kandidāts, ir zeme Ventspilī.

Vismazākos skaidras naudas uzkrājumus uzrādījuši Nacionālās apvienības saraksta deputāta kandidāti. Šīs listes 115 censoņi uzrādījuši vien 114 tūkstošus latu uzkrājumus. Lielākos depozītus uzrādījis Jānis Odziņš un Sanita Dika Bokmeldere – 13 tūkstošus latu.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienības deputāta amata kandidāts Aivars Birulis, kas ir parādā 300 tūkstošus latu, uzrādījis 105 tūkstošus latu skaidras naudas uzkrājumus.

***

Skaidras naudas uzkrājumi

Dzintars Poļaks (Šlesera Reformu partija)

180 000 latu

Valdemārs Gailītis (Zatlera Reformu partija)

127 000 latu

Aivars Birulis (Zaļo un zemnieku savienība)

105 000 latu

Edgars Krūmiņš (Vienotība)

76 000 latu

Igors Zujevs (Saskaņas centrs)

47 000 latu

Jānis Odziņš

(Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK)

13 500 latu