Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) 2016.gada pirmajā pusgadā saskaņā ar izstrādāto plānu kopumā pārbaudījis 400 objektu visā Latvijā. No tiem 57% jeb 228 objekti ir teicamā vai labā stāvoklī, savukārt 43% nav droši ekspluatācijā. Sešos gadījumos pieņemts lēmums par objektu pilnīgu vai daļēju slēgšanu.
No 400 pārbaudītajiem objektiem 84% gadījumu jeb 336 objektos Biroja pārbaudes tika veiktas pirmo reizi, 11% atkārtoti, bet 5% – ārpuskārtas. “Šajā pusgadā pārbaudes turpinājām objektos, kas atbilst pērn identificēto būtiskāko problēmu kritērijiem – vecums, īpašnieks, lietošanas funkcija. Šādi varējām precīzāk definēt potenciāli nedrošo ēku profilus, kam šogad pievērst pastiprinātu uzmanību. Kā iepriekš prognozēts – nedrošo objektu īpatsvars ir pieaudzis. Salīdzinājumā ar pērno gadu – par vairāk nekā 30%. Arī nākamajā pusgadā turpināsim pārbaudes atbilstoši šiem kritērijiem,” pārbaužu rezultātus komentē Biroja vadītājs Pēteris Druķis.
Atbilstoši pērn izvirzītajiem kritērijiem šajā pusgadā 40% no pārbaudītajiem objektiem ir sliktā stāvoklī, savukārt 3% bīstamā stāvoklī. Kopumā joprojām galvenais riska faktors ēkām ir mehāniskā stiprība (68%), vides pieejamība (30%) un patvaļīga būvniecība (19%).
Pusgada laikā Birojs ekspluatācijā pieņēmis 27 sabiedriski nozīmīgas būves, no tām deviņas ir jaunbūves, savukārt 18 – pārbūves. Kopumā pirmajā pusgadā veiktas 175 kontroles. Šobrīd uzraudzība tiek turpināta 70 objektos.
Birojs gada sākumā uzsāka būvekspertu sertifikāciju. Pusgada laikā saņemti vairāk nekā 100 pieteikumi, un 82 pretendenti ir tikuši pielaisti eksāmeniem. No tiem Biroja sertifikātus ieguvuši 66 speciālisti, no kuriem 58 saņēmuši sertifikātus saistībā ar būvprojektu ekspertīzēm. Darbs pie būvspeciālistu sertificēšanas aizvien tiek turpināts.
Kā viena no Biroja šā gada prioritātēm ir arī būvniecības dalībnieku informēšana, lai, panākot vienotu izpratni, sekmētu nozares sakārtošanu. Birojs rīkojis 12 seminārus par četrām aktuālām tēmām – konstatētajām problēmām publisku ēku ekspluatācijā un būvdarbu kontrolē, patvaļīgas būvniecības radīto seko novēršanu, kā arī par būvekspertīžu organizēšanas un būvekspertu sertificēšanas kārtību. Pēc nozares pieprasījuma organizēti arī specializēti bezmaksas semināri organizāciju un uzņēmumu darbiniekiem, izstrādājot konkrētās mērķauditorijas specifikai atbilstošu saturu. Savukārt jūnija sākumā Rīgā norisinājās Biroja organizētā “Būvniecības nedēļa 2016”, kurā četru dienu garumā būvniecības procesā iesaistītie dalībnieki un eksperti diskutēja par aktualitātēm nozarē. Nedēļas ietvaros būtisks notikums bija valdības un būvniecības nozares sadarbības memoranda parakstīšana.
Kopumā Birojā pieņemti un izskatīti 200 iesniegumi un sūdzības par normatīvo aktu pārkāpumiem būvniecības procesā vai gadījumos, kad būve ir radījusi vai var radīt bīstamību.
Foto:Alexas_Fotos/https://pixabay.com/en/users/Alexas_Fotos-686414//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/