Pēc pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes pazemināšanas no 21% līdz 5% augļiem, ogām un dārzeņiem cenas samazinātos par 3%-12%. Tā intervijā LTV raidījumam “Tieša runa” norādīja Zemkopības ministrijas (ZM) parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis (ZZS).
Valdība turpina vērtēt ZM ierosinājumu Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi samazināt no 21% līdz 5%.
Jau marta sākumā Zemkopības ministrijas izveidotās darba grupas nozaru eksperti vienojās aicināt valdību samazināt PVN svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām līdz 5% (no 21%). Eksperti arī bija vienisprātis, ka PVN jāsamazina tiem svaigajiem dārzeņiem, augļiem un ogām, ko var izaudzēt Latvijā.
Kā intervijā klāstīja Arnītis, pašlaik ir dažādi aprēķini par to, cik lielā mērā vajadzētu sarukt Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu cenām pēc iespējamās PVN likmes samazināšanas līdz 5%. Taču šim samazinājumam vajadzētu būt 3%-12% apmērā.
Pēc viņa sacītā, ZM jau tikusies ar abām Latvijas pārtikas tirgotājus pārstāvošajām organizācijām, kas esot solījušas, kas cenas veikalu plauktos augļiem, ogām un dārzeņiem samazinātos atbilstoši PVN likmes samazinājumam.
“ZM galvenais mērķis, cenšoties panākt PVN likmes samazinājumu Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem, ir celt šo jomu konkurētspēju. Šim sektoram ir “lielas manevra iespējas ēnu ekonomikā”, taču tas nav liels un PVN likmes samazināšana šiem produktiem būtiski neietekmētu valsts budžetu, ” noradīja Arnītis.
Viņš norādīja, ka, ja PVN likmes samazināšana minētajiem produktiem dos pozitīvu efektu, proti, šajā sektorā pieaugs nodarbinātība, ražošana un nodokļu ieņēmumi, tad varētu vērtēt iespēju pazemināt PVN citiem pārtikas produktiem. PVN likmes samazinājums līdz 5% būtu būtisks, taču tikai tā varētu panākt ievērojamu efektu.
Finanšu ministrija (FM) un Ekonomikas ministrijas atzinumos par ZM sagatavoto informatīvo ziņojumu teikts, ka ZM priekšlikums nav atbalstāms.
FM norāda, ka vairākkārt ir vērtēta iespējamās PVN likmes pārtikas precēm samazināšanas sekas, un secināts, ka PVN likmes samazināšana praktiski neietekmētu pārtikas preču cenu un līdz ar to nedotu vēlamo efektu iedzīvotāju maksātspējas uzlabošanā un uzņēmumu ieiešanu legālajā tirgū.
ZM savā ziņojumā uzsver , ka šis lēmums samazinātu valsts budžeta ieņēmumus ne vairāk kā par 3,9 līdz 5,7 miljoniem, bet vidēji Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu cenas varētu samazināties par 1,9% līdz 3,5%, tomēr, tā kā ir paredzams, ka legālā augļu, ogu un dārzeņu tirdzniecība palielināsies par 20%, vidējais augļu, ogu un dārzeņu cenu samazinājums varētu sasniegt pat 6,7% . Legāli strādājošo tirgotāju produkcijai cenas samazināsies par 13,2%.
Augļu, ogu un dārzeņu cenai samazinoties no 1,9% līdz 3,5%, vidējais patēriņš varētu palielināties no 1,2% līdz 2,3%. Legāli strādājošo lauksaimnieku saražotās produkcijas realizācijas apjoms varētu pieaugt par 8% līdz 8,6%.
Foto: StockSnap/https://pixabay.com/en/users/StockSnap-894430/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/