Jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums, kas paredz no 2019.gada valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus saistīt ar sociālā nodokļa nomaksu, novedīs pie tā, ka izmaksas pieaugs, uzskata partijas “Kustība “Par!” līderis Daniels Pavļuts.
Otrdien intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāmā” Pavļuts norādīja, ka valdības lēmums no 2019. gada iekasēt nodokļus pēc principa, vai cilvēks saņems vai nesaņems veselības aprūpes pakalpojumus, novedīs pie tā, ka izmaksas pieaugs, jo cilvēki, kas nesaņems valsts apdrošināšanu, neies pie ārsta un ielaidīs slimības.
Viņaprāt, sociāli neaizsargātākie iedzīvotāji tiek atstumti no veselības pakalpojumu saņemšanas. “Viņiem sūta signālu – nenāc, tu neesi gaidīts. Un rezultātā cilvēku slimības būs ielaistas, un viņu ārstēšana beigās būs vēl dārgāka, norādīja Pavļuts.
Šādu “nodokļu nemaksātāju” ir aptuveni 300 000 cilvēku. Viņaprāt, valdība var nodrošināt finansējuma pieaugumu veselības nozarei citāda veidā, piemēram, no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem.
Ziņots, ka 2017.gada decembrī Saeima apstiprināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu.
Kā zināms, jaunais regulējums paredz valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimumu, ko saņems visi iedzīvotāji neatkarīgi no iemaksu veikšanas veselības apdrošināšanai. Tajā ietilps neatliekamā medicīniskā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta sniegtie pakalpojumi, kā arī kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces.
Savukārt, lai vēl papildus veselības aprūpes minimumam varētu saņemt arī citus valsts apmaksātus pakalpojumus, iedzīvotājiem būs jāpiedalās valsts obligātajā veselības apdrošināšanā. Tiesības uz apdrošināšanas grozā iekļautajiem pakalpojumiem būs sociāli apdrošinātai personai, kā arī tiem, kuri brīvprātīgi veikuši veselības apdrošināšanas iemaksas.
Plānots, ka jaunā veselības apdrošināšanas sistēma sāks darboties 2019. gadā, bet tiesības uz pakalpojumiem valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros būs personām, kuras iepriekšējā gadā bijušas sociāli apdrošinātas vai pašas veikušas iemaksas veselības apdrošināšanai.
Patlaban iedzīvotāji valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus var saņemt neatkarīgi no sociālo iemaksu veikšanas, un līdz ar to pakalpojumi tiek sniegti bez tiešu, uz veselības aprūpi vērstu, nodokļu maksāšanas.
Foto: Pixabay