Patērētāji veļas mazgāšanas līdzekļus bieži izvēlas iegādāties tieši akciju laikā

Konkurences padome (KP) ir noslēgusi veļas mazgāšanas līdzekļu tirgus uzraudzību, kuras ietvaros KP izvērtēja konkurences apstākļus un pārbaudīja, vai tirgū nepastāv konkurences ierobežojumi, kas kaitē uzņēmumu darbībai vai patērētāju interesēm.

Apkopojot tirgus uzraudzībā iegūtos datus, KP secināja, ka Latvijas patērētājiem ir nodrošinātas plašas veļas mazgāšanas līdzekļu iegādes iespējas, jo produktu vidū pastāv daudzveidība – tirgū tiek piedāvāti veļas pulveri, šķidrie veļas mazgāšanas līdzekļi, kā arī pēdējos gados aizvien lielāku popularitāti ieguvušās kapsulas, kas paredzētas vienai mazgāšanas reizei.

Latvijā iespējams iegādāties ap 250 veļas mazgāšanas līdzekļu, izvēloties starp kopumā 40 dažādiem ražotāju zīmoliem, mazumtirgotāju pašzīmoliem, kā arī starp tradicionālajiem un ekoloģiskajiem mazgāšanas līdzekļiem. Veļas mazgāšanas līdzekļus Latvijas tirgum piegādā vairāk nekā 30 piegādātāji.

Uzraudzībā iegūtie dati liecina, ka patērētāju vidū iecienītākie ir zīmoli Persil, Ariel, Tide, Bonux, Rex un Perwoll, ko piegādā divi starptautiskie ražotāji ar kopīgi lielāko Latvijas tirgus daļu – SIA “Henkel Latvija” un SIA “PROCTER &GAMBLE MARKETING LATVIJA”. Arī izvērtējot situāciju mazumtirdzniecības tīklos (piemēram, SIA “RIMI Latvia”, SIA “MAXIMA Latvija”, AS “DROGAS”), secināms, ka to sortimentā būtisks ir divu lielāko starptautisko uzņēmumu piegādāto veļas mazgāšanas līdzekļu īpatsvars.

Analizējot informāciju par veļas mazgāšanas līdzekļu pārdošanas apjomiem, KP novēroja atsevišķas tendences patērētāju paradumos. Latvijas patērētājiem būtiskas ir preču pārdošanas veicināšanas akcijas, jo liela daļa mazgāšanas līdzekļu tiek pārdoti tieši akciju laikā.

Padziļinātas uzraudzības ietvaros KP secināja, ka veļas mazgāšanas līdzekļu tirgus ir koncentrēts gan ražošanas, gan vairumtirdzniecības, gan mazumtirdzniecības līmenī, turklāt tirgū pastāvošās barjeras (to vidū stratēģiskās priekšrocības, kas ir uzņēmumiem, kuri pirmie ir ienākuši tirgū, apjoma radīti ietaupījumi, zīmola atpazīstamība) kavē jaunu ražotāju un piegādātāju ienākšanu tirgū.

Kaut arī mazo ražotāju un piegādātāju ir salīdzinoši daudz, to piegādātais apjoms ir neliels un būtisku konkurences spiedienu līdz šim nav radījis. Turklāt arī jauniem ražotājiem un piegādātājiem nav iespējams nostiprināt savu darbību tirgū, kas saistīts gan ar ieguldījumiem jaunu produktu atpazīstamības nodrošināšanā, gan ar iekļūšanas iespējām mazumtirdzniecības tīklos. Barjeru maziem un jauniem ražotājiem un piegādātājiem rada patērētāju lojalitāte esošiem zīmoliem un tirgus piesātinātība ar šo zīmolu plašo sortimentu. Tādējādi jauni zīmoli tirgū parādās reti.

Foto:kropekk_pl/https://pixabay.com/en/users/kropekk_pl-114936//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/