Lai noteiktu administratīvo atbildību par seksuālo uzmākšanos, Saeima ceturtdien, 20.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja attiecīgus likuma grozījumus.
Likumprojekta autori atzīmē, ka arvien biežāk sabiedrībā cietušie atklāj reizes, kad dažādās ikdienas sadzīviskās situācijās ir tikuši pakļauti bezkaunīgas seksuālās uzmākšanās gadījumiem.
Ar seksuālu uzmākšanos likumprojekta izpratnē tiek saprasti, piemēram, seksistiski aizskaroši paziņojumi sabiedriskā vietā, piemēram, darbā vai mācību iestādē, nevēlama tīša pieskaršanās, intīma rakstura komentāru izteikšana vai seksuāla rakstura informācijas nosūtīšana. Seksuāla uzmākšanās rada iebiedējošu, naidīgu, degradējošu, pazemojošu vai aizskarošu vidi, atmosfēru konkrētajā vietā, situācijā vai attiecībās, teikts likumprojekta anotācijā.
“Seksuālo uzmākšanos nedrīkst tolerēt, un par to ir jāparedz atbildība. Komisija kopā ar tieslietu nozares lietpratējiem turpinās darbu likumprojekta nākamajos lasījumos, lai administratīvā pārkāpuma pazīmes būtu precīzi definētas, kas ir svarīgs priekšnosacījums to pareizai piemērošanai,” iepriekš paudis par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins.
Administratīvās atbildības noteikšana par seksuālu uzmākšanos ir būtisks solis, lai atturētu varmākas no turpmākiem seksuāla rakstura pārkāpumiem ar kaitīgākām sekām, par ko atbildība ir noteikta Krimināllikumā (proti, par noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību), pauž likumprojekta autori.
Ar grozījumiem iecerēts noteikt, ka kompetence veikt administratīvā pārkāpuma procesu par seksuālu uzmākšanos būs Valsts policijai, kas jau izmeklē kriminālprocesus par seksuāliem noziegumiem.
Lai grozījumi stātos spēkā, Saeimai par tiem jālemj vēl divos lasījumos.