Sākoties Covid-19 pandēmijai, e-komercija visā pasaulē piedzīvojusi strauju izaugsmi vidēji par 74% un vairākiem internetveikaliem ļāvusi kāpināt gada apgrozījumu pat par 300%, liecina pašmāju e-komercijas IT risinājumu izstrādātāja Magebit apkopotie dati par 73 internetveikaliem visā pasaulē, kas ir Magebit klienti. Arī šobrīd, samazinoties ierobežojumiem un daudziem pircējiem atgriežoties fiziskajos veikalos, e-komercijas izaugsme turpinās, kaut arī tā ir kļuvusi lēnāka.
Neskaitot atsevišķus izņēmumus, Magebit novērojis, ka kopējā e-komercijas izaugsme no 2019. uz 2020. gadu bijusi vidēji 73,9%, bet, salīdzinot 2020. gada 10 mēnešus no janvāra līdz oktobrim ar tādu pašu periodu šogad, izaugsme piedzīvojusi palēninājumu un bijusi vidēji 14,25%. Tomēr pilna aina būs redzama, apkopojot visa gada datus, jo daudziem interneta veikaliem visaktīvākais periods ir tieši gada beigas, kad notiek tādas akcijas kā Black Friday vai Cyber Monday, iepirkšanās Ziemassvētkiem utt.
“Daudzi interneta veikali, sākoties pandēmijai, strauji attīstīja e-komerciju. Tā kā pircēji aizvien biežāk iepirkās e-vidē, šiem uzņēmumiem pagājušajā gadā redzams milzīgs e-komercijas apgrozījuma pieaugums. Lielai daļai uzņēmumu ienākumi palielinājušies par 100–300%, kaut arī jau pirms Covid-19 ienākumi no preču un pakalpojumu pārdošanas internetā bija vairāki simti tūkstošu vai pat miljoni eiro. Atceļot ierobežojumus un atkal atverot fiziskos veikalus, daļa online pircēju atgriežas fiziskajos veikalos, tāpēc arī daudziem internetveikaliem, kas pērn piedzīvoja vairāku simtu procentu izaugsmi, šogad tā ir nedaudz kritusies vai palēninājusies,” skaidro Kristaps Rjabovs, Magebit izpilddirektors.
Kaut arī virkni industriju pandēmija skārusi diezgan būtiski, dažiem ar neatlaidīgu darbu un ātru pielāgošanos to izdevies pavērst sev par labu. Visual Capitalist pētījums par globālajām e-komercijas tendencēm* rāda: lai gan e-komercijas pārdošanas apjoms 2020. gadā kopumā palielinājās, dažas nozares guva lielākus panākumus nekā citas. Piemēram, pērn visā pasaulē ievērojami pieauguši izdevumi par pārtiku un higiēnas līdzekļiem (44,8%), savukārt ceļojumu izdevumi samazinājušies par vairāk nekā 50%.
Starp Magebit klientiem 2021. gada 10 mēnešos visstraujāk auguši uzņēmumi, kas internetveikalos tirgo elektronikas preces (apgrozījums audzis vidēji par 148%) un preces vaļaspriekiem un hobijiem (vidējais apgrozījuma pieaugums 197,5%). Izteikts e-komercijas uzplaukums vērojams arī pārtikas e-veikalu segmentā, kas visstraujāko izaugsmi piedzīvoja tieši pandēmijas sākumā. Pārtikas tirgotāju izaugsme vidēji ir bijusi 108% 2020. gadā, taču 2021. gadā piedzīvots vidēji 27% kritums. Savukārt specializēto ēdienu un alkohola tirgotāju apgrozījums 2020. gadā vidēji audzis par 58%, bet 2021. gada 10 mēnešos krities par 27%.
“Piemēram, uzņēmumiem, kas tirgo biroja aprīkojumu, ienākumi ir būtiski kritušies, taču to starpā ir arī tādi, kas pamanījušies gūt ievērojamu peļņu simtiem tūkstošu eiro apmērā. Kaut arī Covid-19 nekur nav pazudis, biroja aprīkojuma industrijā pēc krituma 2020. gadā šogad vērojams pieaugums. To varētu skaidrot tā, ka cilvēki arvien vairāk pierod pie digitālās vides un sāk saprast, ka e-komercija ir uz palikšanu. Iepirkšanās internetā ir ērtāka un uzņēmumiem nozīmē mazākas attiecināmās izmaksas, nekā iepērkoties fiziskajos veikalos,” stāsta Kristaps Rjabovs.
Kopumā Magebit novērojumi rāda, ka par spīti Covid-19 ierobežojumiem uzņēmumi var turpināt izaugsmi, pat ja konkrētā industrija ir piedzīvojusi negatīvu ietekmi. To veicina gan operatīva pārorientēšanās uz internetveikaliem un inovatīvas idejas, kā sasniegt klientus, gan kopējā digitalizācijas attīstība, spēja saglabāt sava pakalpojuma kvalitāti, rūpes par darbiniekiem arī grūtībās un godīga attieksme pret klientiem un partneriem.
“Ieguvēji šajā laikā noteikti ir bijuši tie uzņēmumi, kas palikuši uzticīgi caurspīdīguma principiem un savām vērtībām. Klienti ir daudz saprotošāki, ja jau preces iegādes brīdī saņem paziņojumu, ka piegāde aizņems vairāk laika, nekā tad, ja uzņēmums izliekas, ka viss ir kārtībā, un pieviļ klienta gaidas,” uzsver Kristaps Rjabovs.